site.btaИзлезе от печат сборник в чест на проф. д-р Владимир Пенчев
Юбилейният сборник в чест на проф. д-р Владимир Пенчев бе представен в края на февруари в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН (ИЕФЕМ-БАН), съобщават от института.
От екипа на ИЕФЕМ-БАН посочват, че в книгата читателят ще открие теми, близки до научните търсения на проф. Пенчев. Те са свързани най-вече с историческите и съвременните преселвания на различни славянски общности в Средна и Югоизточна Европа, с проблеми на етническата, езиковата и конфесионалната идентичност, празничната и всекидневната култура, с конструирането и отстояването на „своето“ в „чужда“ среда, със специфичните механизми на развитие, адаптация и акултурация през различни исторически периоди. Тези теми са представени в първата част на сборника.
„Част от проблематиката, свързана с малцинствените и национални общности, с изграждането на нови идентичности, нации и национализми, е представена в статиите на Ян Рихлик за транснационалната общност на русините в Украйна и на Мария Кисикова за каракачаните в България; на Димитър Атанасов за етническия конфликт между сърбите и албанците като един от инструментите за конституиране на косовска идентичност. Изследвания, свързани с „българските“ чехи и словаци, са представени в статиите на Марек Якоубек, Ленка Будилова и Константин Панайотов. Текстът на Венета Янкова е посветен на традиционната българска диаспора в Унгария“, разказват от ИЕФЕМ-БАН.
Една от темите, близка до дългогодишната работа на Вл. Пенчев и като преводач, включително в сферата на туризма, е разгледана в статията на Иванка Петрова за нещатни младежи преводачи в един от елитните младежки курорти на социалистическа България. Текстът на Хелена Бочкова представя частния всекидневен живот на чешките българи през оптиката на различни призми и сравнен със същия при различни балкански общности, живеещи в Чехия. На празничността в условията на пандемия е посветена статията на Таня Матанова, която разглежда пренасянето ѝ в дигиталното пространство сред представителите на украинската общност в България в периода на КОВИД-19. Сборникът завършва със статията на Богдан Дичев, свързана с игрите в културата на пиене, разказват още от екипа на музея.
Проф. д-р Владимир Георгиев Пенчев е директор на ИЕФЕМ – БАН, изтъкнат славист, филолог, фолклорист, етнолог, преводач, редактор; автор на множество научни публикации, на научнопопулярни статии във вестници, списания, сайтове. Носител е на почетен медал на Министерството на външните работи на Чешката република и на сребърен медал на Философския факултет към Карловия университет в Прага. Проф. Пенчев е член-основател и председател на Академично сдружение „Бохемия клуб“. Част е от редколегията на редица български, чешки и словашки периодични издания. Участник и ръководител е в множество национални и международни проекти. Сред тях са: „Епосът във фолклорната култура на балканските и славянските народи“; „Културна идентичност – фолклорни модели – регионална принадлежност“; „Културни взаимовръзки между етническите общности в България“; „Речник на славянския словесен фолклор“; „Трансформации в рецепцията на традиционната култура, в миграционните движения и в битовата религиозност вследствие социалните и културните промени в България и Чехия в съвременната епоха“; „Културно наследство в миграция. Модели на консолидация и институционализация на българските общности в чужбина“; „Културно наследство и институционализация на българските исторически и съвременни мигрантски общности отвъд Европа“ и много други.
/ВСР
/АКМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text