site.btaПървият съвместен хакатон на Американската търговска камара в България приключи с тържествено награждаване в Софийския университет
Приключи първият съвместен хакатон на Американската търговска камара в България (АТК) в партньорство с Техническия университет в София и Стопанския факултет на Софийския университет (СУ) “Св. Климент Охридски“, с който се надграждат предишни общи инициативи. Победителят в първото издание на AmCham Bulgaria Hackathon е отборът RAMAC на IBM България с “Проект AI Lifeline“, който предлага решение за помощ на хора с аутизъм, съобщават от СУ.
Церемонията по награждаването се състоя в Аулата в Ректората на Софийския университет. Проектът на отбора победител е разработен от екип в състав - Стелиан Петров, Сара Кольова, Борис Доколяков, София Писарска, Жанин Костадинова, с ментор Красимир Василев - IBM Software Application Developer /Data scientist (б.а.-разработчик на софтуерни приложения на IBM/специалист по данни). Те предлагат и прототип за наблюдение на здравните показатели на пациенти, който ще може да повика спешна помощ, и е полезен за хора с диабет.
След два дни на презентации, журито отличи още два проекта, които постигат високо комплексно представяне. В състава на оценяващите се включват доц. д-р Ия Петкова от Стопанския факултет на Софийския университет, гл. ас. д-р Михаил Загорски от Факултета по индустриални технологии на ТУ-София и Даниел Киряков, мениджър “Комуникации и връзки с институциите“ в Американската търговска камара в България.
Отличените са eкип HRCP 1 и eкип Кamenitza 2. Първият от тях прави предложение за разрастване на бизнеса извън България в областта на лидерските обучения чрез платформа, която допълва водените от фасилитатор обучения. Тя цели да предоставя възможност и за самостоятелно личностно развитие. Екипът е в състав: Калин Червенков, Стас Узунов, Дейвид Дончев - тримата са от Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас; и Даниел Тодоров от Американския университет в България. Техни ментори са управляващите партньори на HR Consulting Partners - Йоана Йорданова и Златина Кушкиева.
Вторият екип - Kamenitza 2, разработва модел за прогнозиране на потреблението на ток, вода, пара и въглероден двуокис в бирена фабрика. Oтборът е в състав: Любомир Начев, Здравко Пашов, Ясен Спасов и Атанас Пожарлиев с ментор Димитър Найдев, който е World Class Supply Chain Manager (б.а. - мениджър на веригата за доставки от световна класа) в “Каменица“ АД.
На церемонията по награждаването в Аулата на Софийския университет “Св. Климент Охридски“ присъстваха над 60 участници от състезаващите се отбори, техните ментори, организатори и домакини. За състезанието са се записали 96 студенти от двата партниращи университета, както и от Техническия университет в Пловдив, Американския университет в България и от Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас. Сформирани са 18 отбора, с които са работили 20 ментори от компаниите-участници, както и ментори от двете висши училища.
В събитието участие взе и проф. д.ик.н. Соня Милева-Божанова, зам.-ректор за “Кариерно развитие, алумни, връзки с работодателите и бизнеса‘‘ на СУ; доц. д-р Агата Манолова - декан на Факултета по телекомуникации на Техническия университет – София; проф. д-р инж. Георги Тодоров - декан на Факултета по индустриални технологии на ТУ – София, и доц. д-р Тодор Ялъмов, зам.-декан за “Научноизследователска дейност, иновации и проекти“ на Стопанския факултет на Софийския университет.
Седемте участващи компании отличиха тези от отборите, които са се представили най-силно. Някои от участниците вече са част от процесите по подбор на стажантски позиции в компаниите, уточняват от СУ.
Проф. Соня Милева поздрави всички и заяви, че хакатонът дава увереност, че Софийският университет, може да си партнира с Техническия университет, за да обогати кариерните възможности на студентите си, в партньорство с Американската търговска камара в България. “Решаването на реални бизнес задачи от страна на смесени студентски екипи с различни компетентности демонстрира не само потенциала на младите хора, но и стратегическата визия на компаниите за нов модел на сътрудничество - между бизнеса и академията, надхвърлящ гост-лекциите и стажовете“, каза още тя.
С поздрав към студентите и партньорите се обърна и доц. д-р Тодор Ялъмов. Той заяви, че работата с енергията, генерирана от хакатона, ще продължи, за да може мечтите за нови продукти, стратегиите за интернационализация, и решенията на зададените проблеми, да се сбъднат с участието на студентите на двата университета. “Убеден съм, че ще видим и примери на нови компании, изградени от запознанствата по време на хакатона“, допълни още зам.-деканът на Стопанския факултет.
Доц. д-р Агата Манолова, декан на Факултета по телекомуникации на Техническия университет, благодари на всички компании и на техните ментори, на организаторите от Американската търговска камара в България, както и на колегите от Стопанския факултет на Софийския университет за това събитие - Amcham Hackathon 2024. “Да бъдем част от този хакатон беше уникална възможност. Сътрудничество с брилянтни умове, решаване на проблеми от реалния свят - благодарни сме за опита и сме развълнувани от това, което предстои. Това изживяване разпали страстта за преодоляване на граници и оказване на трайно въздействие чрез технологиите. Вие, скъпи студенти и ученици, ни доказахте с реални примери, че невероятният дух на иновациите и безграничният потенциал съществуват“, добави още доц. д-р Манолова.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text