site.btaАржентинският град Комодоро Ривадавия с жители потомци на българи ще си партнира с Бургас и със Софийския университет

Ръководителят на 32-рата българска антарктическа експедиция проф. Христо Пимпирев предаде писма от кмета на Бургас Димитър Николов и ректора на Софийския университет “Св. Климент Охридски” проф. д-р Георги Вълчев с предложения за партньорство на аржентинския град Комодоро Ривадавия, в който има около 2 000 потомци на преселили се преди век българи. Заедно с група от експедицията той пристигна в най-големия град на провинция Чубут в Патагония с българския военен научноизследователски кораб “Св. св. Кирил и Методий”, който се прибира към България от българската база на остров Ливингстън в Антарктида. 

Кметът на Комодоро Ривадавия Отар Макарашвили върна писмо до бургаския кмет, с което приема предложението за партньорство и за предприемане на следващи стъпки за побратимяване на двата града. Той подписа писмото по време на среща на българските антарктици и екипажа с българската общност в  центъра на дружеството й, което носи същото име като кораба - “Св. св. Кирил и Методий”.

Ректорът на Националния университет на Патагония “Сан Хуан Боско” проф. Лидия Бланко също прие предложението за партньорство със Софийския университет. 

Срещи с представители на кметството и управата на провинция Чубут имаше част от групата на експедицията, в която влизат и посланикът на България в Аржентина Стоян Михайлов, ректорът на Висшето военноморско училище (ВВМУ) - Варна флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров, генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев и др. 

В разговорите участваха и Ценка Генова, председател на българското дружество в Комодоро Ривадавия “Св. св. Кирил и Методий” и Ружка Николова, председател на Аржентино-българската фондация в Буенос Айрес, която представя и учредената през 2022 г. Федерация на българските дружества в Аржентина. Те получиха от Кирил Вълчев медала, издаден от Монетния двор при Българската народна банка (БНБ) по повод 125-та годишнина на БТА, отбелязана през миналата година. Двете поеха ангажимент редовно да изпращат новини от българската общност в Аржентина, които БТА да публикува в рубриката “БГ Свят”.

В писмото до кмета на Комодоро Ривадавия бургаският кмет Димитър Николов пише, че като приятелски градове успешно могат да обменят опит и идеи, за да си партнират при реализирането на общи проекти. “Сигурен сьм, че едно бъдещо партньорство би било полезно в сфери като икономика, околна среда, култура, туризъм. Оптимист съм, че двустранните взаимоотношения между Бургас и Комодоро Ривадавия ще придобият по-дълбоко съдържание”, пише Димитър Николов. 

“Решихме да дойдем тук заради българската общност в града. Но сега вече имаме тук много приятели и с Комодоро Ривадавия можем да имаме много близки взаимоотношения. Също като Комодоро Ривадавия Бургас е пристанище с петролна рафинерия, а е и университетски град, както и в Бургас има филиал на Софийския университет”, отбеляза проф. Христо Пимпирев. 

В писмото, предадено от проф. Пимпирев на ректора на Националния университет на Патагония “Сан Хуан Боско” проф. Лидия Бланко, ректорът на Софийския университет “Св. Климент Охридски проф. д-р Георги Вълчев изразява намерението и желанието от страна на българския университет за сътрудничество с образователни институции в град Комодоро Ривадавия. “Сигурен съм, че партньорството между институциите ще бъде ползотворно и може да се развива в различни посоки. Също така успешно можем да обменяме опит и идеи, за да си партнираме при реализирането на общи проекти в областта на науката”, пише проф. Вълчев. 

Освен че прие идеята за партньорство със Софийския университет, проф. Бланко обсъди и с  адмирал Медникаров възможностите за партньорство и с ВВМУ. По думите й основаният през 1970 г. Национален университет на Патагония “Сан Хуан Боско”, наречен на канонизирания за светец италиански католически свещеник, който извършва просветителска дейност в Латинска Америка през XIX век, има 20 000 студенти 2 000 преподаватели и още 500 научни работници. 

“Това посещение показва значението на българската общност в Комодоро Ривадавия, както и значението на бъдещото побратимяване с Бургас”, каза вицегубернаторът на провинция Чубут Густаво Мена на обща пресконференция с българските представители.

Председателят на Агенцията по знание за растеж и развитие на Комодоро Ривадавия Рубен Сарате каза, че това посещение дава възможност не само за общи спомени, но и за бъдеще заедно с местната българска общност в града. “Тази среща е и възможност за побратимяване на Бургас в България и Комодоро Ривадавия в Аржентина и затова специално благодаря на кмета на Бургас Димитър Николов за писмото с това предложение. Това е желание и на кмета на Комодоро Ривадавия”, подчерта Рубен Сарате. 

Посланикът на България в Аржентина Стоян Михайлов отбеляза силното желание на България да задълбочи и да разшири връзките с Комодоро Ривадавия. “Имаме прекрасна възможност да реализираме това посредством кораба, който е един символ на възможности. Освен това имаме тази силна база, която е българската асоциация “Св. св. Кирил и Методий” със същото име като кораба. Топлото посрещане, което имаме, е знак за силното желание да работим съвместно”, каза посланик Михайлов. 

Бъдещият посланик на Аржентина в България Алехандро Мейет изрази желанието на аржентинското външно министерство за развиване и задълбочаване на отношенията с България в Антарктида, които по думите му са една от най-важните връзки между двете страни. “Искам да ви поздравя за всичко, което правите в Антарктида и за всичко, което прави българската общност в този град”, каза Алехандро Мейет. 

Началникът на ВВМУ флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров благодари на морските хора на Аржентина. “В тези две експедиции на българския кораб до Антарктида имах възможността да контактувам с много от тях и искам да им изкажа нашите специални и най-искрени благодарности. Специално благодарим и на военноморските сили на Аржентина за тяхната помощ и за тяхното позитивно отношение. Благодарение на тази помощ трима от нашите офицери преминаха специален курс за плаване в условията на Антарктида и ние получихме много ценни уроци как да се справяме в това ново непознато за нас море като плаваме сред айсберги и в условията на ледени полета стоварваме техника и оборудване на брега. Днес видях, че в Аржентина имаме още едно прекрасно “българско” пристанище, освен Мар дел Плата - Комодоро Ривадавия. Надявам се, че тази първа визита на “Св. св. Кирил и Методий” в Комодоро Ривадавия е само първа стъпка на нашето сътрудничество”, каза адмирал Медникаров. Пред българската общност той подчерта, че има роднини в Аржентина като една от тях присъства на срещата в Комодоро Ривадавия.  

Командирът на НИК 421 капитан II ранг Николай Данаилов определи посрещането на българския кораб в Комодоро Ривадавия като невероятно. “За втори път плаваме в Атлантическия океан край бреговете на Аржентина и постепенно изучаваме пристанищата й. Посетихме Мар дел Плата и Ушуая, но тук почувствахме българската нишка. Невероятно е усещането да изпееш българския химн на пирса в Комодоро Ривадавия, за което съм изключително благодарен от името на моя екипаж. Вярвам, че България ще продължи да присъства в Антарктида и Аржентина”, каза капитан II ранг Данаилов. 

Преди срещата с българската общност на 17 февруари в Музея на петрола в Комодоро Ривадавия беше представен филма за потомците на българите в Аржентина “Разпилени в долната земя” на журналистката от Българската национална телевизия Мария Чернева.

Освен Аржентино-българската фондация в Буенос Айрес и дружеството “Св. св. Кирил и Методий“ в Комодоро Ривадавия, провинция Чубут, (регистрирано през 1989 г.), потомците българите в Аржентина имат и Българско културно дружество „Иван Вазов“ в Берисо (основано 1955 г.), Култирно дружество „Васил Левски“ в гр. Лас Бреняс, провинция Чако, и дружество „Христо Ботев“ в гр. Пресиденсия Роке Санес Пеня, провинция Чако, което със своите над 70 години е най-старата българска организация в Аржентина. Потомците на българите в Аржентина имат и ансамбли - „Тангра“, „Кирилчета“, Родина“ и др.

Комодоро Ривадавия има население около 180 000 души и е най-големият град на юг от 45 паралел в центъра на крайбрежието на залива Сан Хорхе. Това е най-големият град в провинция Чибут в аржентинската част на Патагония с общо 600 000 жители. Градът е основан през 1901 г. и наречен на комодор Мартин Ривадавия, който е инициатор на развитието на южните части на Аржентина. След откриването на нефт в района през 1907 г. в Комодоро Ривадавия идват много емигранти, включително и от България, за да работят на нефтените находища и построената през 1922 г. рафинерия. Изграден е и 1 770 километра газопровод до аржентинската столица Буенос Айрес.

Очаква се на 18 февруари сутринта българският кораб да отплава от Комодоро Ривадавия за друго аржентинско пристанище - Мар дел Плата и след това да спре в бразилското пристанище Рио Гранде преди да прекоси Атлантическия океан на път за Варна, където се очаква да се завърне в началото на април.

 

****

По време на 32-рата българска експедиция до Антарктида, БТА публикува видеоинтервюта с български антарктици. БТА представя и всички научни проекти с видео, снимки и текстови материали, подготвени съвместно с учените преди заминаването им.

Рубриката "България – Антарктида: Корабният дневник на БТА" дава подробна информация за цялото плаване на кораба "Св. св. Кирил и Методий" до Антарктида и обратно, за престоя му там, както беше по време на историческото първо плаване до Ледения континент през 31-вата експедиция в края на 2022 г. и началото на 2023 г. Тогава само БТА имаше кореспондент на борда - Константин Карагьозов, който предаваше новини за всеки от 127-те дни на експедицията в текст, видеоматериали и снимки. През юни БТА издаде на български и английски език брой на списание ЛИК "До Антарктида и назад под български флаг", посветен изцяло на историческата експедиция.

Цялата информация на БТА за българските научни изследвания на Антарктида и подпомагането им от българския военен научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий", както и другите дейности на българската антарктическа база, отново е достъпна и за всички медии на български и на английски език на интернет страницата на агенцията в разделите „България – Антарктида: Корабният дневник на БТА" / "Bulgaria - Antarctica: BTA's log".

БТА има и Национален пресклуб на борда на кораба и откри пресклуб в българската антарктическа база на остров Ливингстън. 

 

/РБ/

В допълнение

Избиране на снимки

Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.

Изтегляне на снимки

Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите

news.modal.header

news.modal.text

Към 17:37 на 11.01.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация