site.btaДеветото издание на фестивала Master of Art гостува във Варна от 10 до 25 февруари
Деветото издание на фестивала Master of Art гостува във Варна. Прожекциите са във Фестивалния и конгресен център от 10 до 25 февруари.
Първото заглавие в афиша е италианският филм на Джовани Троило „Боромини и Бернини. Предизвикателство за перфектност“. Историята се спира върху известното съперничество между художниците Боромини (1599-1667) и Бернини (1598-1680). На следващия ден ще бъде показана испанската продукция „Гоя, Жан-Клод Кариер и призраците на Бунюел” на режисьора Хосе Луис Лопес-Линарес. В него са залегнали проучванията на покойния сценарист Жан-Клод Кариер за творчеството на Гоя в пътуване през Испания.
Фестивалът продължава в края на идната седмица с прожекция на документалния филм „Джеф Кунс - частен портрет“ на Папи Корсикато. Според авторите той пътешества в съзнанието на най-противоречивия артист на нашето време, показвайки скритите механизми зад човека, художника и марката Koons. Екипът е имал ексклузивен достъп до дома на семейство Кунс в Йорк, Пенсилвания и изследва ежедневието на художника в Ню Йорк, Катар и Европа по време на обиколката му там с пет изложби през 2021 г.
Варненските зрители ще могат да видят още най-голямата в историята изложба на Вермеер, открита през пролетта на 2023 г. в "Райксмузеум" в Амстердам. Тя е запечатана от английския режисьор Дейвид Бикерстаф и е с участието на кураторите й. Ретроспекцията обединява най-известните шедьоври на художника, сред които „Момичето с перлената обица“, „Географът“, „Доячката“, „Малката улица“ и други от общо 28 от неговите 37 оцелели творби.
Французинът Беноа Фелиси изследва процесите след издаването на романа „Портокал с часовников механизъм“ на Антъни Бърджис и създаването на едноименния филм на Стенли Кубрик през 1971 г. Обществото, критиците и някои американски съдии са възмутени и авторът е обвинен в подбудителство към насилие и убийство. Той започва да пише ръкопис, който никога не е публикуван, със заглавие „A Clockwork Condition“. В него Бърджис обяснява откъде произлиза погрешния прочит на романа му, разсъждава върху огнищата на насилие в съвременните общества и рисковете от насилствени институционални реакции.
Фестивалът показва във Варна и френски филм на Виктор Нгуен за романа „Малкият принц“, който смесва архивни кадри, снимки и анимация, както и американска продукция, проследяваща житейския път и кариера на Елиът Нойс, чрез който се описва взаимодействието между следвоенната индустрия, технология и дизайн.
От премиерните български филми за големи съвременни имена в изкуството, ще гостуват документалните ленти за визуалния артист Алцек Мишев „Да летиш с плавници“, за поетесата Димана Йорданова, както и „Гала в София”, проследяващ репетиции, кадри „зад кулисите” и интервюта с певците Соня Йончева и Пласидо Доминго по време на съвместния им концерт у нас през 2021 г. под диригентската палка на маестро Найден Тодоров и акомпанимента на Софийска филхармония.
На 22 февруари е премиерата във Варна на продукцията „Кавал парк“ на Богдан Дарев по идея на Васил Денев. Филмът е осъществен с подкрепата на американски любители на нашия фолклор и на българи в САЩ. Сниман е от 2016 г. в продължение на три години в Пловдив, Камено, Сиатъл, Лос Анджелес, Сан Диего, Сан Франциско и Чикаго. Разказва за виртуозния музикант Александър Еплер, американец от руски произход, който е влюбен в българската народна музика.
Последните прожекции в програмата са на 25 февруари, когато зрителите могат да научат повече за мексиканската кухня и за едно „разследване“ по картина на Караваджо на режисьора Николас Аутеман, което доказва, че Европа, противно на конвенционалните истории, не е и може би никога не е била център на света.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text