site.btaПроф. Абдалах Юсуф от университет в Аман посети Техническия университет в София
В рамките на двустранното сътрудничество по програмата "Еразъм+" между Техническия университет (ТУ) в София и Princess Sumaya University for Technology, Аман, Йордания, на едноседмично посещение в ТУ-София беше проф. Абдалах Юсуф. Това съобщават от висшето училище.
Проф. Абдалах Юсуф се срещна с ректора на ТУ-София проф. инж. д-р Иван Кралов, със заместник-ректора по международната дейност и интеграцията проф. д-р инж. Лидия Гълъбова и с проф. д-р инж. Ташо Ташев, университетски координатор по програмата "Еразъм+".
На срещите бяха обсъдени възможностите за задълбочаване на сътрудничеството, подобряване на качеството на обучение и административното обслужване в университeтите.
По време на визитата си проф. Юсуф проведе срещи с проф. д-р инж. Милена Лазарова от Факултета по компютърни системи и технологии, и директор на дирекцията "Дигитални образователни технологии", както и с доц. д-р инж. Агата Манолова, декан на Факултета по телекомуникации, и директор на дирекцията "Международна дейност, интеграция и връзки с обществеността".
Проф. Абдалах Юсуф посети Националния център по мехатроника и чисти технологии в кампуса "Студентски град" и Центъра за върхови постижения УНИТе.
Както БТА писа, Националният център по мехатроника и чисти технологии в кампуса "Студентски град" на Техническия университет в София беше открит с официална церемония през май 2022 г. На откриването на центъра тогава присъстваха ректорът на ТУ-София проф. инж. Иван Кралов, министърът на образованието и науката акад. Николай Денков, кметът на София Йорданка Фандъкова, преподаватели и студенти.
В кампуса "Студентски град" към ТУ-София са изградени шестнайсет лаборатории, оборудвани с най-съвременната и уникална за страната апаратура и инфраструктура, което е предпоставка за провеждането на авангардни изследвания в областите: мехатроника, виртуално инженерство и дигитални производства, роботизирани системи и мехатронни технологии, биомехатроника, микро/нано инженеринг за мехатронни технологии, вибрационни и акустични мехатронни технологии, адитивни технологии, функционални покрития и нови материали, системи за управление, енергийна ефективност, устойчиво използване на суровини и ресурси, транспортен инженеринг, електромобилност и други. В блок 8 на ТУ-София се извърши основен ремонт и реконструкция за осигуряване на техническите и функционалните изисквания на научната инфраструктура.
Центърът за върхови постижения "Мехатроника и чисти технологии" е съставен на принципа "комплементарност-синергизъм" и обединява водещи научни групи от ТУ-София, Софийския университет "Св. Климент Охридски", институти на БАН (общо 12), ТУ-Варна, ТУ-Габрово и ХТМУ-София. Ролята на всяка една е за координиране и организиране на независими научноизследователски дейности в областта на мехатрониката и чистите технологии. С цел по-тесни връзки с бизнеса, като асоциирани партньори, чрез публично обявен конкурс, са привлечени клъстерът по мехатроника, фирмата "Борима" ЕАД и Сдружението за научноизследователската и развойната дейност (СНИРД), намиращо се в "София тех парк". За осигуряване на по-високо научно ниво, отново чрез обява, като асоциирани партньори, са привлечени структури от световноизвестни университети (Тел Авив, Берлин и Делфт) и Институтът по роботика и интелигентни системи към Федералния технически университет в Цюрих, съобщиха на откриването на центъра от ТУ-София.
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text