site.btaУченици от български неделни училища посетиха Българската академия на науките
Ученици от българските неделни училища в Кьолн и Париж посетиха Българската академия на науките и разгледаха ценни издания, съхранявани в Централната библиотека на БАН, съобщават от Академията.
По време на посещението им бяха показани най-старата българска печатна книга – “Неделник“ от Софроний Врачански, 1806 г. и Първата българска граматика на Неофит Рилски от 1832 г. Учениците и техните преподаватели се запознаха и с първото издание на “Рибния буквар“ на д-р Петър Берон, което е едно от най-ценните притежания на Централната библиотека на БАН.
По време на посещението си децата научиха интересни факти от историята на най-старата институция в съвременна България, допълват от Академията. Те разгледаха сградата на БАН, като бяха посрещнати от председателя - акад. Юлиан Ревалски, съобщават още от институцията.
Централна библиотека на Българската академия на науките (ЦБ на БАН) е първата научна библиотека в България, създадена едновременно с Българското книжовно дружество през месец октомври 1869 г. в град Браила, Румъния. Днес тя е национален център на книжовно-документалното наследство и информационна база за фундаментални и приложни изследвания. Нейната отговорност се състои в изграждането и организацията на националния библиотечен фонд, осъществяването на библиотечно-информационното обслужване с българска и чуждестранна литература, както и достъпа до чужди бази данни. Със своя фонд от над 2 000 000 библиотечни документа, Централната библиотека има значителен принос за изграждането на библиотечно-информационните ресурси на страната. Тя създава и поддържа международен книгообмен с над 780 научни институции от 61 държави.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text