site.bta Януари е най-студеният и най-снежният месец у нас, определящ характера на зимата - мека, нормална или сурова, каза Красимир Стоев от НИМХ
Януари е най-студеният и най-снежният месец от годината у нас, и обикновено той определя характера на зимата - мека, нормална или сурова, каза за БТА главен асистент д-р Красимир Стоев - синоптик в Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за предстоящия месец.
Кои са характерните особености на януари?
През януари има най-голяма вероятност за нахлувания на арктичен въздух от север, при което често се формират средиземноморски циклони и се създават условия за продължителни обилни снеговалежи - типична зима. В Северна и Източна България това често е комбинирано със силен северен вятър. Има снежни виелици, навявания, образуват се преспи, което допълнително усложнява зимната обстановка.
Средният месечен брой дни със снежна покривка през януари е най-голям в Северозападна България - около 20, а най-малък е по Черноморието - от 2 до 5.
Обикновено през януари са дните с най-ниски температури от годината - след нахлувания на арктичен въздух, стихване на вятъра и изясняване. Абсолютният минимум за страната е минус 38,3 градуса по Целзий, измерен в град Трън на 7 януари 1947 г. През януари има и интензивни затопляния, при които температурите са се повишавали до 20-23 градуса, отбеляза Красимир Стоев.
Прогнозата на НИМХ за времето през януари 2024 година
През януари се очаква средната месечна температура да бъде около нормата, която в Северна България и по високите полета е между минус 2 и 1 градуса, по Черноморието, в Горнотракийската низина и по долината на река Струма - от 0 до 4 градуса, а в планинските райони - между минус 10 и минус 3 градуса.
Най-ниските температури през януари ще бъдат между минус 13 и минус 8 градуса, по Черноморието - около минус 3 градуса, а най-високите температури ще са между 13 и 18 градуса.
Месечната сума на валежите ще бъде около и над нормата, която е между 30 и 70 литра на квадратен метър.
През януари динамиката на атмосферните процеси над Балканския полуостров ще е повишена.
Месецът ще започне с топло и сухо време. Облачността, средна и висока, ще се увеличава и вплътнява. На места в равнините ще е мъгливо. Около 3 януари се повишава вероятността за валежи от дъжд, а в планините - от сняг. През втората половина от първото десетдневие има повишена вероятност за преминаване на средиземноморски циклон и създаването на валежна обстановка. На места валежите ще бъдат значителни. Температурите ще се понижат и в Северна, и в Западна България дъждът ще премине в сняг.
През повечето дни от второто десетдневие времето ще е динамично с чести валежи: в Северна и Западна България - предимно от сняг, а в Горнотракийската низина и по Черноморието - от дъжд, в отделни дни, който ще преминава в сняг. Температурите ще бъдат близки, на места и по-ниски от обичайните.
През третото десетдневие на януари температурите ще бъдат близки до обичайните. По-голяма вероятност за обстановки с валежи има в началото и в средата на периода.
Астрономическата справка за януари показва, че в началото на месеца денят е 9 часа и 6 минути, а в края - вече е 9 часа и 55 минути
В началото на януари слънцето в София изгрява в 7 часа и 56 минути, и залязва в 17 часа и 3 минути. Продължителността на деня е 9 часа и 6 минути.
В края на месеца слънцето изгрява в 7 часа и 42 минути, и залязва в 17 часа и 37 минути. Продължителността на деня вече е 9 часа и 55 минути.
Фазите на луната през януари са: на 5 януари е последна четвърт, на 11 януари е новолуние, на 18 януари е първа четвърт, а на 25 януари е пълнолуние, съобщава главен асистент д-р Красимир Стоев.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text