site.btaКомандирът на научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий" беше посрещнат във военноморската база в Мар дел Плата
Командирът на военния научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК-421) капитан II ранг Николай Данаилов беше приет от контраадмирал Марсело Луис Фернандес, командир на военноморската база в Мар дел Плата, Аржентина, съобщиха от Висшето военноморско училище "Н.Й. Вапцаров" на страницата си във Фейсбук.
В рамките на срещата са обсъдени въпроси, свързани с престоя на НИК-421 в Мар дел Плата, възможностите за отдих на екипажа, продължаване на съвместното сътрудничество и предстоящите задачи на кораба по време на 32-рата българска антарктическа експедиция.
По-рано днес плавателният съд акостира в базата на аржентинските военноморски сили след 25-дневен презокеански преход.
В Мар дел Плата екипажът на научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий" прие покана от колегите си на аржентинския спомагателен кораб "Аустрал" да участва в приятелски футболен мач, отбелязват от Висшето военноморско училище "Н.Й. Вапцаров" на страницата си във Фейсбук.
Следващото пристанище от пътуването на НИК-421 към Антарктика е Ушуая, Аржентина, където на борда ще се качи първата група от 32-рата българска антарктическа експедиция, с която корабът ще премине пролива на Дрейк и ще открие поредния антарктически сезон на полярната ни база "Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън.
Военният научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" тръгна на 8 ноември от Варна и се очаква да се завърне в България през април 2024 г.
В рамките на 32-рата антарктическа експедиция изследвания ще правят учени от Българския антарктически институт, Софийския университет "Св. Климент Охридски", Българската академия на науките (БАН), Националната спортна академия (НСА) и Висшето военноморско училище във Варна. Те ще са посветени основно на природните богатства на остров Ливингстън и водите около неговата група на Южните Шетландски острови и на климатичните промени на Антарктида.
***
По време на 32-рата българска експедиция до Антрактида Българската телеграфна агенция (БТА) публикува видеоинтервюта с български антарктици всеки вторник и четвъртък. БТА представя и всички научни проекти с видео, снимки и текстови материали, подготвени съвместно с учените преди заминаването им.
Рубриката "България – Антарктида: Корабният дневник на БТА" дава подробна информация за цялото плаване на кораба "Св. св. Кирил и Методий" до Антарктида и обратно, за престоя му там, както беше по време на историческото първо плаване до Ледения континент през 31-вата експедиция в края на 2022 г. и началото на 2023 г. Тогава само БТА имаше кореспондент на борда - Константин Карагьозов, който предаваше новини за всеки от 127-те дни на експедицията в текст, видеоматериали и снимки. През юни БТА издаде на български и английски език брой на списание ЛИК "До Антарктида и назад под български флаг", посветен изцяло на историческата експедиция.
Цялата информация на БТА за българските научни изследвания на Антарктида и подпомагането им от българския военен научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий", както и другите дейности на българската антарктическа база, отново е достъпна и за всички медии на български и на английски език на интернет страницата на агенцията в разделите „България – Антарктида: Корабният дневник на БТА" / "Bulgaria - Antarctica: BTA's log".
БТА има и Национален пресклуб на борда на кораба, както и предвижда да открие такъв пресклуб в българската антарктическа база на остров Ливингстън.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text