site.btaОБНОВЕНА Изложба „Ахимса: ненасилието“ бе открита в Градската художествена галерия на Варна
Изложба под наслов „Ахимса: ненасилието“ гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев” във Варна. Тя е инициирана от Индологическа фондация „Изток-Запад“ с подкрепата на посолството на Република Индия у нас. На откриването присъстваха посланикът на Индия у нас Санджай Рана и кметът на Варна Благомир Коцев.
Махатма Ганди е бащата на Индия, той ни даде свобода и аз се радвам да видя изложба за неговия живот и философия, каза посланикът. Той отбеляза, че Варненската градска галерия е правилното място за събитието, защото носи името на известния художник Борис Георгиев, който се е срещал с Ганди и го е рисувал. Не на последно място колекцията представя именити български творци, някои от които имам честта да познавам и съм щастлив да видя тук тяхната работа, допълни Рана.
Радвам се, че този мост между двете култури се прави чрез темата за ненасилието, каза при откриването кметът Благомир Коцев и добави, че всички ние можем да почерпим от философията на Махатма Ганди.
Има нещо символично във факта, че тази експозиция се представя в града ни точно 60 години след сключването на спогодбата за културни отношения между Индия и България, отбеляза директорът на галерията Доротея Павлова. Тя припомни, че в резултат на спогодбата класиците ни Илия Петров и Найден Петков създават големи живописни серии с индийски сюжети, а Дечко Узунов посещава източната страна, където изнася серия от лекции за българското изобразително изкуство и създава своите известни акварелни портрети на индийки. Националната художествена галерия придобива за фондовете си първите образци на музейно изкуство, а по-късно се формира и голямата колекция от Индия в Галерията за чуждестранно изкуство в София, каза още Павлова. Тя обърна внимание, че първият художник, който гостува в държавата след спогодбата, е роденият във Варна Юлий Минчев, а неговата дъщеря Десислава Минчева е представена в настоящата експозиция.
Важното място на Варна в културния обмен между двете страни според Павлова се дължи на фигурата на родения в града Борис Георгиев, който е патрон на градската галерия. Той пребивава в Индия между 1931 и 1936 г., пътува по маршрутите на Николай Рьорих и общува с много значими личности. Там рисува от натура със сангин емблематичния портрет на Махатма Ганди от 1935 г., чийто оригинал може да се види във Варненската галерия.
Изкуствоведът Румен Серафимов подчерта, че изложбата съдържа творби на автори като Светлин Русев, Павел Койчев, Емил Попов, Милко Божков, Свилен Блажев, но и на млади автори като Нина Русева, Мартиан Табаков и Мартин Трифонов. Присъстват варненците Веселин Начев и Цанко Цанков. По думите му колекцията е доминирана от драматична и трагична атмосфера като контрапункт на ненасилието.
Изложбата е показвана досега в Плевен, София, Пловдив и Перник, съобщи Албена Безовска от Индологическа фондация „Изток-Запад“. Тя открои работата по подбора на творбите на Емил Попов и Станислав Памукчиев и и изтъкна ролята на индолога Йорданка Боянова, която е председател на фондацията и основен организатор и координатор на проекта. По думите ѝ колекцията надгражда предшестващия проект „Махатма Ганди: Сила на истината” от 2019-а, посветен на 150-годишнината от рождението на световния лидер.
Фокусът на новата експозиция е върху ненасилието като основополагащ житейски принцип във философията и делата на Махатма Ганди, който е истински последовател на своята древна култура, каза тя и добави, че той вижда съблюдаването му като усилие на всеки от нас за въздържание от грубите егоцентрични черти на човешката природа.
Основната част от експозицията е с творби на значими български художници, сред които Валентин Старчев, Георги Чапкънов, Павел Койчев, Светлин Русев, Иван Русев, Десислава Минчева, Ивайло Мирчев, Милко Божков, Любен Гайдаров, Стоимен Марков, Кирил Мескин, Валентин Господинов, Камен Цветков, Цветослав Христов, Иван Кънчев, Веселин Начев, Иван Милушев, Любен Генов, Надежда Кутева, Рашо Митев, Свилен Блажев, Хари Атанасов, Цанко Цанков, Мартиан Табаков, Мартин Трифонов, Нина Русева, Пламен Моневски.
Със свои произведения са представени също Нагджи Пател от Индия, Зиятин Нуриев от Турция и Благица Здравковска и Ристо Станковски от Северна Македония. Специален акцент в изложбата е портрет на Махатма Ганди, рисуван от натура от големия български художник Борис Георгиев, чието име носи Варненската градска галерия.
В експозицията могат да се видят още програмни винили и филми с послания на Махатма Ганди, Рабиндранат Тагор, Джидду Кришнамурти, Майка Тереза, Далай Лама и др., портрети на лидери, които са последователи и съмишленици на идеята за ненасилието, и стихове по темата от Борис Христов и Константин Павлов.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text