site.btaТанцов ансамбъл “Средец” представи България на Световния детски фестивал в Египет
Детско-юношеският състав на ансамбъл “Средец” представи България на Световния детски фестивал в Кайро, който събра участници от близо тридесет държави. Чаровните танцьори покориха публиката с красиви носии и темпераментни хора от различни фолклорни области.
“Представихме се с шопска фолклорна област, от която сме ние, тъй като сме от София. Представихме се също така с добруджанска фолклорна област - това е един от миналогодишните ни проекти, който се казва “Сеитба” и пресъздава сеенето на житото в Добруджа,” каза за БТА Ива Търнева, която ръководи ансамбъла заедно с Николай Илиев. В едно от международните училища в египетската столица ансамбълът е изпълнил и танца “Български ритми”, който включва елементи от почти всички фолклорни области.
Българските участници отнасят със себе си пъстри и запомнящи се преживявания от многоликия мегаполис. Наред със сценичните изпълнения фестивалната седмица включва посещения на забележителности, сред които и новата административна столица. “Много беше интересно, много различно от България. Тръгваме си с нови приятелства. С Армения и с Литва станахме много добри приятели, както и с организаторите от Египет,” изтъкна Търнева.
Наскоро ансамбъл “Средец” участва във фестивали в Мароко и Мексико, а преди пандемията в Пуерто Рико и Ню Йорк. Многобройни са изявите в европейски държави.
В България предстоят събития по случай коледните празници, предстои и работа по новия спектакъл “Разкажи ми, бабо, приказка за Тракия”. Той е част от по-голям проект, който ще се осъществи в продължение на няколко години. “Идеята ни е да разкажем приказки за всяка една фолклорна област. Ще ги разказваме със театрално-танцови спектакли, в които танцьорите са и актьори, а към ансамбъла има и вокална група” обяснява със заразителни усмивка и ентусизъм Ива Търнева, за която съхраняването и пренасянето на традициите е мисия.
Танцов ансамбъл “Средец” е най-старият фолклорен самодеен ансамбъл в България. Основан е през 1937 година от Йордан Николов. След него ръководители са проф. Кирил Дженев, авторът на хореографски шедьоври Димитър Димитров, Марин Маринов.
Ансамбълът е носител на множество отличия и награди, сред които орден “Република България” първа степен, орден “Св.Св. Кирил и Методи” първа и втора степен, почетен знак на София, “Златно колие” за участието си на фестивала в Дижон във Франция, “Златна брадва” от Закопане в Полша, златен медал от Картаген в Тунис и др.
/НВ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text