site.btaОбликът на Стара Варна може да се види в музеен каталог с над 160 картини от началото на ХХ век
Варненският Музей на Възраждането създаде каталог „Стара Варна в картини”, представящ над 160 творби на чуждестранни и български художници, рисувани в града през първата половина на ХХ век, които са част от фондовете му.
Началото на тази картинна колекция е поставено през 1912 г. във връзка с организираната от Варненското археологическо дружество изложба „Варна в картини“, каза пред БТА главният уредник на Музея на Възраждането Марияна Николова. Целта й е била да се увековечи стария облик на града, който постепенно е бил променян. От дружеството много пъти алармират за съхранение на сградите, които носят духа от XIX век, но виждайки, че разрушението им напредва, намират това решение да ги запазят поне в картини, каза Николова. Поканен е бил чешкият инженер-геометър Индржих Кноб, който заснема и рисува старите улици и къщи. Неговите 29 акварела поставят началото на художествения отдел към варненския музей и оформят изложбата „Варна в картини“.
Повече от сто години по-късно ние се опитваме да пазим тези 160 творби, които са много популярни и тиражирани, но малцина знаят, че се намират в Музея на Възраждането, отбеляза Николова. Понастоящем във фонда има 35 картини на Кноб, 40 на Христо Каварналиев, който е назначен за художник към музея през 1928 г., както и 35 от наследника му на поста Милен Сакъзов. Притежават се и десет живописни платна и акварели на Иван Загоруйко, който рисува Варна през 20-те години на ХХ век. Има графики на Александър Мутафов, сред които са и две изображения на разрушенията в града през 1915 г. Могат да се видят картини и на Райко Жеков, който по думите на Николова е незаслужено пренебрегнат от местната общественост, а оставя едни от най-красивите изображения на улиците на Варна.
Каталогът, който съдържа 124 страници, засега има само дигитално издание и малко пилотни бройки. По думите на Николова обаче е приключена най-важната работа - дигитализирането на картините, извършено с изключително прецизна обработка на репродукциите. Екипът се надява да намери финансиране и за пълноцветно издание на хартиен носител в тираж 500 броя, за което са необходими 9 хиляди лева, каза тя. Сега съдържанието може да се разгледа в сградата на музея, а впоследствие ще бъде качено и в специална платформа в интернет.
Сред темите, обособени в няколко направления, са варненските чешми, за които пишат много от пътешествениците, величествената крепостната стена, възстановена от Махмуд II след разрушенията през 1828 г., уличките, по които едва са се разминавали двама души, къщите с техните интериори и дворове.
В каталога са включени всички картини от фонда, придружени от два текста. В единия Марияна Николова представя историята на колекцията, вторият е на изкуствоведа Рамона Димова, която говори за авторите и за творбите като изразни средства и техника. Изданието е двуезично на български и английски.
Със спомоществователството на художника по оформлението Емил Спасов е подготвена и изложба с девет табла, която в момента е експонирана на входа на Музея на Възраждането. Тя съдържа много от илюстрациите на книгата и богата текстова информация, включително из спомените на хора, посещавали Варна в началото на ХХ век. Изложбата ще бъде пътуваща и ще гостува на училища и други институции, които проявят желание, каза Николова.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text