site.btaОБНОВЕНА Отиде си проф. Ивайло Знеполски
На 83-годишна възраст си отиде проф. Ивайло Знеполски. Смъртта му е настъпила снощи около 22:00 часа, съобщиха за БТА от семейството му.
Ивайло Знеполски е роден на 5 август 1940 г. в София. През 1965 г. завършва специалност „Философия“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. След дипломирането си той започва работа като редактор в сценарния отдел на „Българска кинематография“, а от 1968 г. е и редактор в сп. „Филмови новини“. През 1970 г. Ивайло Знеполски постъпва на работа като научен сътрудник в Института за съвременни социални теории при Българската академия на науките, където работи до 1984 г.
През 1971 г. Ивайло Знеполски става доктор по изкуствознание, след като защитава дисертационен труд на тема: „Философски и естетически проблеми на съвременното европейско киноизкуство“. През 1982 г. той защитава докторат по философски науки на тема: „Социо-културните проблеми в съвременното българско киноизкуство“. От 1984 г. Ивайло Знеполски е професор във Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. В периода от 1984 до 1990 г. Ивайло Знеполски е ръководител на секцията "Естетика и културология" в Академията за обществени науки и социално управление. Университетските му изследвания са ориентирани в областта на филма и литературата, в теорията на културата, в масовите комуникации и семиотиката. Ръководи семинари по обща семиотика и по проблемите на културата в масовото общество.
ПРЕПОДАВАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ
За да има успех в науката, най-важното е да се създаде научна общност. Но не е достатъчно да има готови да работят самоотвержено честни и подготвени хора, нужни са и още много други неща, които обикновено липсват у нас. Трябва да има ясни идеи, както и способност да се правят качествени и печелещи проекти. Трябва да има дисциплина, организация, постоянство, и, разбира се, спонсори, които да разбират науката. Това казва проф. Ивайло Знеполски на 6 юни 2022 г. на представянето на книгата „Преподреждането на обществото. Страници от социалната история на комунизма в България“.
Голяма част от живота си проф. Ивайло Знеполски отдава на преподавателска дейност. От 1980 до 1984 г. той е преподавател в Националната академия за театрално филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“. Повече от 30 години от 1984 до 2015 г. е преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски". В университета той е ръководител на катедра "Културология" от 1990 до 2004 г. Ивайло Знеполски е бил и три години преподавател в Париж, Франция, във Висшето училище по социални науки от 1997 до 1999 г.
ПОЛИТИКА
Ивайло Знеполски е заместник-министър на културата от февруари 1991 г. до 30 декември 1992 г. и министър на културата от 23 юни 1993 г. до 25 януари 1995 г. Той е депутат от 1995 до 1997 г. в два парламента – в 36-ото и 37-ото Народно събрание.
Под ръководството на Ивайло Знеполски като директор на фондация „Дом на науките за човека и обществото“ е основан форумът „Софийски диалози“ - международна платформа за академичен диалог и интелектуален обмен между българската хуманитаристика и изтъкнати мислители на съвременността. Ивайло Знеполски е инициатор на философските срещи „Софийски диалози“, сред чиито гости са били Умберто Еко, Пол Рикьор, Жак Дерида и други световни интелектуалци.
През 2005 г. проф. Ивайло Знеполски е сред основателите на Института за изследване на близкото минало и е негов председател до 2022 г.
ТВОРЧЕСТВО
Той е автор е на повече от 160 научни статии, есета, монографии и книги, сред които „Актуалното кино“ (1969), „Пътища и пътеки на българското кино“ (1972), „Между отчуждението и насилието“ (1973), „Катастрофата като филмова метафора“ (1992), „Езикът на имагинерния преход“ (1997), „Вебер–Бурдийо – подходи към интелигенцията“ (2003), "Как се променят нещата. От инциденти до голямото събитие. Истории с философи и историци" (2 тома, 2016), "Историкът и множественото минало" (2017), „Преподреждането на обществото. Страници от социалната история на комунизма в България“ (2022).
През 2018 г. реномираното англо-американско издателство „Рътлидж“, с разпространителска мрежа в цял свят, издава том (461 страници) с твърда корица, озаглавен „България по време на комунизма“ (Bulgaria under communism). Книгата представлява колективна монография, която е под ръководството и общата редакция на проф. Ивайло Знеполски.
Последната книга на проф. Знеполски „Тоталитаризмът. Хана Арент, Ерик Вьогелин, Реймон Арон“ излиза през 2023 г. и е на Института за изследване на близкото минало, Нов български университет и издателство „Сиела“.
На 14 октомври 2021 г. в галерия „Алма Матер“ е открита изложбата „Изкуството да живееш с идеите: Ивайло Знеполски на 80 години". В нея са представени фотографии, които показват мигове от детството, отбиването на военната служба, студентството, младостта, любовта, сватбата, официалните посещения и мисии, откривания на изложби, церемонии по награждаване, приятелски срещи от живота на проф. Ивайло Знеполски.
На 16 ноември 2023 г. в театралната зала "Алма Алтер" на Софийския университет "Св. Климент Охридски" се състоя премиерата на книгата "Мислещият от дистанция човек" издадена от издателство „Изток-запад“. Изданието съдържа докладите от научната конференция по повод 80-ата годишнина на проф. Ивайло Знеполски. Съставител е проф. Стоян Атанасов.
ОТЛИЧИЯ
През 2001 г. Ивайло Знеполски получи Почетния знак на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ със синя лента. На 10 юли 2012 г. той е удостоен с отличието Кавалер на Националния орден за заслуги на Франция. На 12 февруари 2021 г. проф. Ивайло Знеполски е удостоен с орден "Стара планина" първа степен за изключителен принос в областта на културата и хуманитарните науки.
/ВСР
/АЯ/отдел „Справочна“
/ХТ, ТС/
news.modal.header
news.modal.text