site.btaТри български изследователки ще бъдат отличени утре с наградата „За жените в науката“
Тринадесетите национални отличия „За жените в науката“ ще бъдат връчени утре, 28 ноември, на тържествена церемония в Софийски университет "Св. Климент Охридски" (СУ). На събитието се очаква да присъстват Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България, Васил Терзиев, кмет на Столична община, Елена Шекерлетова, зам.-министър на външните работи и председател на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, проф. Генка Петрова, зам.-министър на образованието и науката Амелия Гешева, акад. Юлиан Ревалски, председател на БАН, акад. Николай Витанов и Ваня Панайотова, генерален мениджър на компанията L’Oreal за България и региона Адриатика-Балкани, съобщиха организаторите на тържеството от Националната програма "За жените в науката".
Три талантливи български жени учени ще бъдат отличени с наградата „За жените в науката“ за 2023 г. Материалното измерение на отличието се равнява на 5000 евро, като признание на таланта им и в подкрепа на научните им амбиции да променят света към по-добро, посочват организаторите. В глобален план програмата цели да стимулира развитието на науката, да повиши броя на жените изследователки (едва 33.3% от учените в света са жени) и да постигне полово равенство в тази сфера, отбелязват организаторите.
„За жените в науката“ е сред най-престижните научни конкурси у нас и се провежда в партньорство от Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Националната комисия за ЮНЕСКО в България и L'Oréal България от 2010 г. насам. Досега по програмата са отличени 36 жени учени с общ награден фонд от 180 000 евро за техния впечатляващ научен потенциал, постижения и любов към изследователската дейност.
Националната програма е част от глобалната програма на L'Oréal–ЮНЕСКО „За жените в науката“, създадена, за да отличава и подкрепя жените, чиито постижения допринасят за развитието на науката, както и за да осигури стимул и подкрепа на обещаващи млади жени учени със значими изследователски проекти.
Националните отличия „За жените в науката“ на L'Oréal–ЮНЕСКО се отпускат за проекти, които се реализират в съответната страна. Те съществуват в повече от 110 страни, а в България се появяват за първи път през 2010 година.
Глобалната програма „За жените в науката“ е създадена през 1998 година, когато L'Oréal и ЮНЕСКО обединяват усилията си в подкрепа на жени учени в областта на природните науки и за популяризиране на научния им труд, като основават Наградите „За жените в науката“. Седем от лауреатите на Наградите – Ада Йонат, Елизабет Х. Блекбърн, Кристиан Нюселин-Волхард, Еманюел Шарпентие, Дженифър А. Даудна, Каталин Карико и Ан Л’Хюлие впоследствие печелят и Нобелови награди за наука.
С годините програмата „За жените в науката“ се е утвърдила като водеща глобална инициатива, която вече я подкрепила над 4100 жени от над 110 държави. /ПВ/
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text