site.btaПроучиха добрите практики за работа на музеите с публика и възможностите им за сътрудничество с читалищата
Добри практики за работа на музеите с публика бяха представени в Икономическия университет във Варна на заключителна среща по проект за изграждане на междукултурен и образователен мост между българските читалища и музеи, финансиран от Национален фонд „Култура“. В рамките на проекта е проведено и изследване за приобщаване на нови посетители в просветните институции.
Добрите практики са проучени в цялата страна от експерти на Регионалния исторически музей (РИМ) във Варна. Те бяха представени от завеждащия отдел „Най-нова история“ Златка Антова. Пред БТА тя уточни, че ролята на анализа не е в посока всеобхватност, а за формиране на повече идеи и основа за бъдеща работа. Основната цел на проекта е да се разнообразят и увеличат дейностите между музеите и читалищата във варненско и да се подобри сътрудничеството им, защото обслужват едни и същи цели, каза специалистът. Проведено е и проучване за потребностите на посетителите, както и за добрите практики, ресурсите и нуждите на читалищата. По проекта ще бъде създадено онлайн издание, обобщаващо резултатите.
Изследването ни показва, че музеите се стараят да разнообразяват дейността си и предлаганите на посетителите инициативи. Читалищата също са активни, посочи Антова. Тя добави, че по-малко са програмите за възрастни и по тях трябва да се работи. По думите й не може да се говори за разлики между активността в малките и големите населени места, тя зависи от инициативността на екипите.
Най-масово музеите организират програми за деца и ученици. Често срещани са семейни, образователни, екологични инициативи, ваканционни занимания, празнуване на рождени дни, спектакли и кинопрожекции в музеи в цялата страна. Предлагат се и маршрути из исторически обекти. Добре позната на публиката е европейската инициатива „Нощ в музея“.
Успешен проект е „Музей в куфар“, който практикува и варненската институция от 2016 г. В него се изнасят артефакти от експозициите, посветени на определена тема, с които експерти гостуват в училища с разкази, демонстрации и практически занимания. Те дават възможност на подрастващите да пишат на машина или с перодръжка, да се снимат с униформа и да опитат игри от близкото минало. „Музей в куфар“ правят още в Бургас и Велико Търново. Други програми предлагат на учениците да гледат диафилми и към всички тези занимания има голям интерес, каза Антова.
Като добри примери за семейни и ваканционни програми тя даде музеите в Благоевград, Русе и Пазарджик, за екологични - в Плевен, Благоевград и Националния природонаучен музей в София. Кинопрожекции организират в Ловеч и в музея „Земята и хората“.
Във Варна има Учебна експозиция към Археологическия музей, която предлага условия за лекции и работилници, припомни Антова. Там са организирани занимания за запознаване с грънчарство, мозайки, билки, изработка на сал и др. Добра практика е и съвместната работа с Драматичния театър „Стоян Бъчваров“, който изнася представления в Римските терми във Варна, посочи специалистът.
Съвместна работа между музеи и читалища има в Плевен, Твърдица, Гоце Делчев, сочи още проучването на Златка Антова. Тя предложи на присъстващите на срещата представители на читалища от Варненска област да разработят сътрудничество с РИМ според техните нужди и интереси. Читалищни секретари споделиха, че проектът е много полезен за бъдещата им дейност, тъй като е установил връзка между тях и музейните специалисти, която тепърва ще се развива.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text