site.btaКосмическа технология е в основата на нова биокерамика за ендопротези
EZ 09:43:32 15-04-2021
GI0943EZ.008
БАН - технология - биокерамика
Космическа технология е
в основата на нова биокерамика
за ендопротези
София 15 април /БТА/
Технология, създадена за целите на космическия експеримент по измерване и изследване на електрични полета в околоземната плазма, е в основата на нова композиционна биокерамика за целите на ендопротезирането.
Авангардната научна разработка е използвана от българските учени за пръв път през 1981 г., когато в космоса е изстрелян спътника "ИК - България 1300". За решаване задачи на космическата физика е разработена и внедрена оригинална българска технология за уплътняване и покриване на огнеупорни материали със стъкловъглерод, защитена с две авторски свидетелства и един патент.
Тази технология позволява уплътняване със стъклообразен (аморфен) въглерод и получаването на слоеве от същия материал върху различни видове огнеупорни материали, с дебелини не по-големи от 25 микрона. През годините учените експериментират и доказват приложения на тази технология в много направления.
По технологията са изготвени датчиците за измерване на постоянни и променливи електрични полета в околоземното пространство, успешно реализирани в осем международни спътникови експеримента, както и в експеримента "обстановка" на Международната космическа станция (МКС), от 2013 г. досега, съвместно с научни институти от Франция, Швеция, Русия, Чехия, Унгария и Полша. Има също така и приложения при контрол от средства с космическо базиране на ядрени взривове, мощни взривове с конвенционални средства и техногенни катастрофи, както и за прогнози на силни земетресения, водещи до големи материални загуби, човешки жертви и екологични катастрофи, чрез контрол на електромагнитни предвестници с космически и наземни средства.
Иновацията е тествана и при материали със специално предназначение за работа в силно агресивна химическа среда, при високи температури, издържащи на многократни термични удари, както и за приложение във военната медицина.
Представената иновативна разработка е в резултат на използване и развитие на технологията за покриване и уплътняване на огнеупорни материали със стъклообразен въглерод (аморфна модификация на въглерода). Учените доказват нейното приложение и в нова композиционна биокерамика, с използване на наноразмерни въглеводородни добавки и стъкло-въглеродно покритие, която да се използва за целите на ендопротезирането
Разработената технология за изготвяне на глави на ендопротези е съвместна разработка на: Институт за космически изследвания и технологии - БАН; Институт по металознание, съоръжения и технологии с Център по хидро- и аеродинамика - БАН; Институт по органична химия с Център по фитохимия - БАН; Научноизследователски сектор (НИС) при Технически университет - София.
В отделни етапи на разработката, активно са участвали и учени от Университетска болница за активно лечение по ортопедия при Медицинска академия и от Институт по неорганична химия - БАН, както и фирма "Етропал" ЕАД, гр. Етрополе.
Използваната технология за покриване със стъкловъглерод на различни детайли изработени от композиционни материали, метални сплави и графити, дава възможност след определен срок на използване те да бъдат "рециклирани", т.е. подложени на повторна обработка със стъкловъглерод. Това спестява необходимостта от изработването на детайли за всяка нова серия.
Иновационната разработка представя проф. Димитър Теодосиев от Института за космически изследвания и технологии на Българската академия на науките (ИКИТ - БАН).
Видеото е заснето в рамките на събитието "Наука за бизнес" на Българската академия на науките и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия.
/ГИ/
news.modal.header
news.modal.text