site.btaИновативни средства за растителна защита с приложение в лозарството
доц. д-р М. Спасова
Разработката е фокусирана върху изследване на възможностите за създаване на иновативни полимерни композити с фунгицидно действие и техния потенциал за приложение в борбата с болестта Еска по лозовите насаждения. Изследванията се провеждат в Лаборатория Биологично активни полимери, Институт по полимери към Българска академия на науките (ЛБАП-ИП-БАН).
Добре известно е, че болестите по растенията са от различно естество, като едни от най-често срещаните са тези, причинени от различни фитопатогени. Най-честите признаци на тези заболявания са: загиване на корените и стъблото; увяхване на цели растения или части от тях; поява на петна с най-различна форма, големина и цвят по листата, стъблото, плодовете и др. Към тези болести спада и болестта Еска по лозовите насаждения, чийто причинители най-често са гъби от видовете Phaeomoniella chlamydospora и Phaeoacremonium aleophilum. Те причиняват разрушаване на дървесината и могат да предизвикат увяхване на цялото растение. Нещо повече, получените при резитбата на лозите рани, се считат за „главния вход“ за проникване на спорите на патогенните гъби в растението.
През последните три десетилетия, случаите на проява на болестта Еска в световен мащаб нарастват значително, като притеснителното е, че се разпространява изключително бързо и представлява реална заплаха за лозовите масиви в Европа. До момента, натриевият арсенит е единственото известно и ефективно средство, прилагано за борба срещу болестта Еска, което от 2011 г. е забранено за употреба като потенциално канцерогенно съединение.
За намирането на решение за справяне с това сериозно пред селското стопанство предизвикателство, в ЛБАП-ИП-БАН, е разработен състав на противогъбичен препарат под формата на разтвор, съдържащ активно вещество и водоразтворими полимери. Препаратът за растителна защита е предназначен за директна употреба в селското стопанство чрез разпръскване и покриване на листната маса на растението.
|
В ЛБАП-ИП-БАН е създаден и набор от иновативни полимерни влакнести мембрани, способни да предпазват механично наранени лозови насаждения от навлизането на спори и същевременно проявяват фунгицидно действие спрямо двата щама гъби, които са основните причинители на заболяването Еска. Проведените микробиологични тестове потвърждават, че получените иновативни влакнести материали напълно потискат развитието на тези два щама гъби. Изследванията са финансирани от Фонд Научни изследвания (Договор КП-06-ОПР03/2).
Получените резултати върху състава на средство за растителна защита са защитени с полезен модел, издаден през 2019 г. с притежател ИП-БАН и автори доц. д-р М. Спасова, проф. дн Н. Манолова и чл.-кор. дн Ил. Рашков от ЛБАП-ИП-БАН.
Иновативната разработка, показваща различни средства за растителна защита на полимерна основа, представя доц. д-р Мария Спасова от ЛБАП-ИП-БАН.
Видеото е заснето в рамките на събитието "Наука за бизнес" на Българската академия на науките и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия.
БАН
news.modal.header
news.modal.text