site.btaУчени разработиха иновативна водоразтворима форма на прополис
Прополисът, наричан още „пчелен клей” е смолист продукт, който пчелите събират от смолите по корите и пъпките на някои дървета. Действието срещу микроорганизми е една от основните характеристики на прополиса, поради това и хората са го използвали от дълбока древност като лечебно средство. Установено е, че той притежава широкоспектърна антибактериална активност, макар и по-слаба от тази на антибиотиците. Има обаче едно важно предимство – неспособността на микроорганизмите да развиват устойчивост към прополиса. Това качество липсва на мощните съвременни антибиотици, но напоследък добива много голямо значение във връзка с развитието на устойчивост у микроорганизмите към антибиотици. В научната литература има многобройни доказателства, че освен активността срещу вируси, бактерии и гъбички, прополисът има и много други полезни действия: противовъзпалително, антитоксидантно, противотуморно, укрепва имунната система, защитава черния дроб от токсини, помага да се преодолеят последствията от радиационно облъчване. В аптеките се предлагат различни препарати – преди всичко хранителни добавки - които включват в състава си прополис.
Наред с безспорните си полезни качества, прополисът има и един недостатък, свързан с приложението му като лекарство – той е практически неразтворим във вода. Ценните му активни вещества добре се разтварят в етилов алкохол и затова обичайно се прилагат алкохолни разтвори (тинктури). Алкохолът в тези тинктури поставя съществени ограничения пред използването им в редица области на медицината като офталмология, оториноларингология, педиатрия, при бременни или при непоносимост към алкохол. Слабата водоразтворимост е причина и за ниска биодостъпност и слабо усвояване на лечебните молекули при прием през устата. Получаването на воден разтвор на прополис, който да съдържа всички негови биологично активни компоненти, е сериозно предизвикателство пред химиците.
Представената иновативна разработка е резултат от сътрудничеството на учени от Института по полимери – БАН и Института по органична химия с Център по фитохимия – БАН. Тя е резултат на обединените постижения в познанието за състава и свойствата на българския прополис и за подобряване на водоразтворимостта на редица биологично активни вещества с помощта на амфифилни съполимери. Специфичното в случая е, че прополисът представлява смес от десетки различни съединения, всяко от тях с различни характерни свойства. Създадена е изцяло водоразтворима форма на прополис с помощта на биосъвместими полиетерни съполимери. Постигнато е разтваряне на всички липофилни биоактивни съставки на прополиса във вода, в отсъствие на етилов алкохол или други органични разтворители. Полученият колоиден разтвор е бистър, с жълтеникав оттенък и характерен за прополиса аромат. Редица проучвания показаха положителните страни на новия продукт. Освен, че не съдържа спирт, водоразтворимият прополис се характеризира с повишена антиоксидантна активност, в сравнение със стандартната клеева тинктура. Двата колектива регистрираха в Патентното ведомство на Република България полезен модел „Състав на водоразтворима форма на тополов прополис“. През 2019 г. бе подписан лицензионен договор с българска фирма „Органик БГ“ ЕООД за производство на хранителна добавка, разработена на основата на полезния модел (https://www.lidiq.com). Продуктът получи грамота на Международния панаир Пловдив.
Иновационната разработка представя проф. Петър Петров от Института по полимери на Българската академия на науките (ИП - БАН).
Видеото е заснето в рамките на събитието „Наука за бизнес“ на Българската академия на науките и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия.
БАН
news.modal.header
news.modal.text