site.btaИзлиза фототипно издание "Полувековна България", посветено на 100-годишнината от смъртта на Вазов
EZ 08:48:01 02-09-2021
RM0846EZ.002
култура - литература - книга - Иван Вазов
Излиза фототипно издание "Полувековна България", посветено на 100-годишнината от смъртта на Вазов
София, 2 септември /Даниел Стоянов, БТА/
Излиза фототипното издание "Полувековна България, 1878-1928", посветено на 100-годишнината от смъртта на Патриарха на българската литература Иван Вазов. Предговорът е на проф. Милена Кирова, съобщават издателите от "Колибри".
По думите им сборникът е от късната пролет на 1929 г., но работата по него трябва да е започнала доста по-рано. Идеята, съставителството, редакцията и организацията по неговото издаване могат да принадлежат единствено на Евгения Марс, защото никой от нейните съвременници не се е похвалил някъде, че е взел участие в подготовката на такова голямо дело.
Финансирането на проекта (включително разходите по издаването на сборника) също си е изцяло нейно. Не е потърсена помощ от частни дарители или от институции на българската държава. Тази логика не работи днес, едва ли е работела и през 20-те години на 20-и век, само че Евгения Бончева-Елмазова-Марс иска да мисли в духа на едно отминало време, коментират от "Колибри".
По думите им този сборник наистина е възрожденски по своя патриотичен дух, но и ренесансов в европейския смисъл на думата, защото мисли цялото, т.е. държавата, не като сбор, а като единство на неговите характерни черти.
По думите на проф. Милена Кирова днес, 92 години след публикуването на сборника, книжният ни пазар изобилства с всякакви енциклопедични издания - едни върху историята, други върху географията, трети върху културното наследство на България. Нито едно от тях обаче не може да се мери с делото на Евгения Марс.
"И точно в тези условия, когато всеки търси спасението за себе си и така както го вижда възможно, една жена, вече на зряла възраст, извършва дело с духа на Вазовото присъствие, будещо спомена за големите родолюбиви жестове на Българското възраждане. След като усилията й се превърнат в действителност, съвременниците ще им дадат рядко срещана единодушна оценка: "удивително постижение", "крупно родолюбиво дело" и "рядък подвиг". Не си спомням да има нещо друго, направено в българската култура през 20-те години, посрещнато по толкова еднозначен и всеобщо хвалебствен начин", допълва проф. Кирова.
По думите й историческата памет обаче може да бъде смайващо къса. Няколко десетилетия по-късно това "удивително постижение" ще бъде забравено и погребано, физически и духовно, в руините на своето време. Едва днес, след близо век, то най-сетне възкръсва, допълва още проф. Кирова.
Изданието е реализирано с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
/РУМ/
news.modal.header
news.modal.text