site.btaКиносалон на открито в триъгълника на властта ще бъде изграден за първи път в София
EZ 07:50:01 05-09-2021
IS2008EZ.023 07:50
култура - кино - фестивал - София
Киносалон на открито в триъгълника на властта ще бъде изграден за първи път в София
София, 5 септември /Даниел Стоянов, БТА/
Киносалон на открито в триъгълника на властта ще бъде изграден за първи път в София - за фестивала "София ДокуМентал", съобщават организаторите от "Балкански документален център".
По думите им подкуполното пространство на Ларгото неслучайно е избрано за основно място на събитието. Там, под прозорците на президенството и Министерския съвет, всяка вечер от 20:00 ч. документални филми ще поставят теми, които предизвикват бурни обществени дебати.
ПРОГРАМАТА
В програмата от над 40 филма има и три български заглавия, сред които и филмът на Стефан Командарев за донорството - "Живот от живота". Присъства също темата за сложната връзка на човека с природата, ковид и новото нормално в живота ни, има филми и за деца, и за семейно преживяване.
Селектирано е съвременното световно документално кино с награди от "Сънданс" и "Берлинале", номинации и отличия "Оскар". Общото между всички заглавия е фокусът върху човешките права и смелостта на хората да отстояват свободния си избор, воля, религия, политическа принадлежност, полова идентичност и право на глас.
За разликата от 2020 г., сега срещата с публиката ще е очи в очи на избрани арт места - два зали под купола на Ларгото, а също в "Дом на киното" и Чешкия център.
Фестивалът има състезателна програма и гости, които ще дойдат за дискусия със зрителите, публиката също ще избере своя фаворит, посочват организаторите.
ТЕМИТЕ
Лентите са организирани в седем тематични раздела, като огромен интерес се очаква да привлече програмата "Да се изправиш срещу статуквото". Главни герои са хора, дръзнали да се изправят срещу политическия режим, репресиите и несправедливостта, готови да платят цената на свободата и противопоставянето на общоприетите норми.
Припомняме, че миналата година, в нулевото издание на фестивала, огромен брой гледания регистрираха чешкият "Процесът: Олег Сенцов" на Асколд Куров, "Навални в опозиция" на Александър Расторгуев, както и швейцарско-мексиканският "Радиомълчание" на Хулиана Фанхул.
Тази година ще бъде показана "Дисидентът" - една от най-разобличаващите ленти в историята на документалното кино, с номинация за "Оскар". Филмът разкрива фактите около убийството, което шокира света - смъртта на писателя от Саудитска Арабия и колумнист на "Вашингтон Поуст" - Джамал Хашоги. Режисьорът Брайън Вогъл смесва политическо кино, шпионски трилър, криминално-процесуална драма, любовна история и хорър.
"Бъди моя глас" е за журналистката и активистка Масих Алинеджад, която набира 4,5 милиона последователи в Инстаграм, след като призовава в социалните медии иранските жени да се бунтуват срещу принудителното носене на хиджаб.
В "Машина на порока" на режисьорката Сара Фоуди действието се развива през 50-те и 60-те години на миналия век. На фона на параноята от Студената война, Канада започва разследване на федерални служители, които може да са податливи на изнудване от съветски шпиони. Хомосексуалността, тогава считана за "слабост на характера", става основание за наблюдение и разпит от страна на кралската канадска конна полиция.
ОТКРИВАНЕТО
Откриването на фестивала е на 7 септември със "Земята е синя като портокал" на Ирина Цилик, спечелил награда за най-добра режисура на "Сънданс" (2020). Филмът разказва историята на семейство, което се опитва да оцелее в конфликта в Източна Украйна, датиращ от 2014 г.
Режисьорката представя абсурдна, сюрреалистична ситуация, в която майка на четири деца се опитва да овладее живота на семейството в извънредното положение. Те снимат филм и чрез интервюта, реконструирани сцени в мазето и разговори за изкуство се справят с ужасяващото военно присъствие и постоянните удари с граната в квартала. Две от главните героини на филма - майката и дъщерята, ще гостуват на фестивала.
НОВОТО НОРМАЛНО, ПРИРОДАТА, ЗАКРИВАНЕТО
Сред заглавията в раздела "Новото нормално" е "Форумът" (2019, Германия, Швейцария, реж. Маркус Ветер). Филмът проследява Клаус Шваб в продължение на една година, когато светът сякаш се разпада - климатичната криза, Брекзит, протестите на "жълтите жилетки" по улиците на Франция.
Пет филма са подбрани в програмата "Природа: SOS" или "С(рещу) природата". Грета Тунберг е една от главните героини в тази поредица. Историята на тийнейджърката климатична активистка е разказана в "Аз съм Грета" (2020, САЩ, реж. Нейтън Гросман ) чрез невиждани досега кадри. Документалният филм следва нейното глобално въздействие, което започва от стачки в училище и стига до организиране на протести по целия свят.
За закриването на фестивала е програмиран "Сестри на радиочестоти" - неразказана досега история за пионерките на електронната музика - тези, които я създават, много преди Жан-Мишел Жар и Вангелис.
/ИС/
news.modal.header
news.modal.text