site.btaСтуденти и преподаватели от НБУ се включват в първата по рода си Академия за климатични промени в България: “Climate Change Académie”
Climate Change Académie има за цел да насърчи младото поколение в България да предприеме спешни и незабавни действия за ограничаването на негативните последствия предизвикани от глобалното затопляне. Тъй като образованието е ключов аспект при решаването на този проблем, целта на този проект е да повиши осведомеността по темата сред студентите, както и да създаде т.нар. “зелена култура”, чрез разработване на проекти в тясно сътрудничество с бизнеса – новостартиращи компании и предприемачи в този сектор.
В рамките на три месеца, студентите от Департамент “Кино, реклама и шоубизнес” на НБУ ще се запознаят с най-съществените аспекти на т.нар. „кръгова икономика“, ще разработят дигитални кампании, касаещи решаването на най-наболелите за страната ни екологични проблеми.
Студентите ще работят в екипи и сами ще изберат един от основните шест проблема, както и тяхната целева група в конкретния регион:
1. Проблем: Липса на чист въздух;
2. Проблем: Занижено качество на питейната вода и намаляващите естествени водоизточници;
3. Проблем: Дефицит на здравословни храни и свръх консумация;
4. Проблем: Недостиг на достатъчен “зелен транспорт”;
5. Проблем: Липса на т.нар. интелигентно управление на сметопочистването;
6. Проблем: Слабо развити “умни” градове.
В рамките на проекта, участниците ще бъдат консултирани и напътствани от доц. д-р Илия Кожухаров – Ръководител на Департамент “Кино, реклама и шоубизнес”, гл.ас. д-р Петьо Будаков, както и г-н Джанлука Копола – президент на the European Digital Learning Network, които ще координират проектните дейности и формират журито на първото издание на Академията за климатични промени в България. Паралелно с това, ще се проведе и уъркшоп в който участниците ще се запознаят с успешни практики в областта на “design thinking” и дигиталния графичен дизайн касаещ успешното създаване на социални кампании.
По покана на Доц. Кожухаров и д-р Будаков в събитието ще вземат участие още представители на иновативни “зелени” стартъпи, представители на общини и областни администрации, експерти които са пряко ангажирани със създаването на директиви касаещи ограничаването на т.нар. “климатичен отпечатък”, представители на европейски неправителствени организации и т.н.
Студентите ще представят публично своите финални проекти на 29 ноември, като победителят избран от журито ще получи награда под формата на образователен продукт, съответстващ на стойност от 2000 EUR.
Проектът е ръководен и координиран от Budakov Films и финансиран от EIT Climate KIC- инициатива на Европейския съюз за разработване на иновации в областта на климатичните промени, която работи активно за ускоряване на прехода към свят с нулеви въглеродни емисии. Организацията е финансира предимно от Европейския институт за иновации и технологии (EIT), който е част от структурата на Европейския съюз. Проектът се финансира в рамките на RIS EduEx 2021 - Climate Academy.
С оглед на иновативните и успешно наложени практики възпрепятстващи изменението на климата в редица насоки, Нов български университет следва образа на първата “зелена” академична институция в България налагаща висока степен на дигитализация и рационално използване на своите ресурси. Тъй като мисията на НБУ е да възпитава социално отговорни и предприемчиви личности, то университетът не може да остане безучастен към инициативите и политиките на Европейския съюз, касаещи ограничението на изменението на климата, както и преследването на голямата цел - Европа да се превърне в първия неутрален по отношение на климата континент до 2050 г.
За EIT Climate-KIC
EIT Climate-KIC е инициативата на Европейския съюз за разработване на иновации в областта на климатичните промени, която работи за ускоряване на прехода към свят с нулеви въглеродни емисии. С основно седалище в Амстердам, EIT Climate-KIC е базирана още в тринадесет локации из цяла Европа и провеждаща дейности сред 39 държави. Организацията е създадена през 2010 г. и се финансира предимно от Европейския институт за иновации и технологии (EIT), който е част от структурата на Европейския съюз.
Като общност за знания и иновации (Knowledge and Innovation Community - KIC), EIT Climate-KIC обединява повече от 400 партньори от бизнеса, академичните среди, обществеността и неправителствения сектор, като основната цел е да създаде експертни мрежи, чрез които да се разработват и предлагат на пазара иновативни продукти, услуги и бизнес модели, които да ограничат негативното въздействие на климатичните промени и спомогнат за това Европа да се превърне в първия климатично-неутрален континент до 2050 г. Повече информация за инициативите и дейностите на EIT Climate-KIC може да научите в уебсайта https://www.climate-kic.org.
Нов български университет
news.modal.header
news.modal.text