site.btaНародният театър посади чинар в 5-о училище "Иван Вазов"
EZ 16:13:32 21-09-2021
RZ1612EZ.018
култура - театър - инициатива - училище - Иван Вазов
Народният театър посади чинар в 5-о училище "Иван Вазов"
София, 21 септември /Даниел Стоянов, БТА/
Чинар в 5-о училище "Иван Вазов" бе посаден по идея на Народния театър. Дървото, символично наречено "Чинарът на Вазов", издигна снага тази сутрин, разказват от театъра.
Младият чинар, който в момента е висок около три метра, бе засаден в двора на училището в столичния квартал "Павлово" от директора на театъра Мариус Донкин, директора на училището Румен Пощаков, актьорите от трупата Гергана Змийчарова и Иван Юруков, служители, ученици. Актьорите приеха поканата с огромна радост и дейно се включиха в подготовката на изкопа и поставянето на дръвчето.
В събитието участваха и ученици от първи, четвърти и седми клас, които с вълнение обещаха да се грижат за чинара заедно с екипа на театъра.
"Вазов е създал толкова много, сътворил е толкова много за нашия народ, че едва ли можем да направим всичко, с което да отдадем своята почит и благодарност на неговото дело. Затова, заедно с всички други събития, с които почитаме този истински патриарх на словото, решихме и ние да оставим нещо за поколенията. Дървото, чинарът, е много силен символ, символ на връзката между поколенията, символ на духовното израстване, символ на свободата, на корените, на земята... Живот и здраве, тук можем да организираме Вазови четения, срещи, децата и ние ще се грижим то да расте здраво и силно и да ни дава сила", каза Мариус Донкин.
Планира се на 1 ноември, в Деня на народните будители, там да бъде поставена и паметна морена с табела.
През 2020 г. 5-о ОУ "Иван Вазов" имаше 100-годишен юбилей. През годините училището е организатор и домакин на редица инициативи, свързани с делото на своя патрон, защото там вярват, че "сред много завещания, които ни остави Вазов, е и това, че едно училище не се строи само с тухли, нужен е и човешки потенциал". Една от най-значимите инициативи на училището е през 2019-2020 г., когато ученици от шести клас преписват романа "Под игото". През 2021 г. преписът е оформен в уникална книга.
/РЗ/
news.modal.header
news.modal.text