site.btaС изложба за дипломатическите отношения между България и Япония завършват Дните на японската култура
EZ 11:03:31 29-10-2021
AK1059EZ.008
Култура - Япония - България
С изложба за дипломатическите отношения между България и Япония завършват Дните на японската култура
София, 29 октомври /Даниел Стоянов, БТА/
С изложба, която показва моменти от дипломатическите отношения между България и Япония, завършват 32-ите Дни на японската култура у нас, съобщават организаторите.
Събитието се открива на 1 ноември и ще продължи до 31 декември - в Държавния културен институт към МВнР.
Експозицията е създадена по материали от книгата "България и Япония. Политика, дипломация, личности и събития", посветена на тройния юбилей на отношенията между двете държави, отбелязан през 2019 г. - 110 години от началото на официалните контакти (1909 г.), 80 години от установяването на дипломатически отношения (1939) и 60 години от възстановяването на прекъснатите в края на Втората световна война дипломатически отношения (1959).
Историята на връзките между двете държави може да бъде проследена с изложените факсимилета на архивни документи и множество снимки от държавните и дипломатически архиви на България и Япония, Регионалния военноисторически музей в Плевен и от други официални, академични, медийни източници и лични фото-архиви от двете страни.
Дните на японската култура продължават и през ноември с две лекции на Нодзоми Фурутани - официален готвач в резиденцията на японския посланик у нас. Той ще се концентрира върху базовите техники при приготвянето на японска храна и презентацията на ястието. Темата на 5 ноември е "Рибата в японската кухня - начини на употреба и филетиране", а на 12 ноември - "Усещането за сезонност в начина на аранжиране и поднасяне на японската кухня и японския дух на гостоприемство".
На 6 ноември е лекцията на Шунмьо Масуно, дзен-будистки монах, известен дизайнер на японски градини и автор на книги за простичкия живот, който ще разкаже как чрез дзен можем да постигнем вътрешен мир и да продължаваме напред въпреки неспокойното ежедневие. На 13 ноември той ще изнесе втора лекция - за японските градини, които се основават на идеите на дзен и японската култура. Лекторът ще представи връзката между философията на дзен и японските градини, както и елементите, които ги отличават от градините в западен стил.
Декоративни топки "темари", но придружени от творби на цветно кири-е, създадени от японски и български артисти, ще видят посетителите на Градската художествена галерия в Пловдив от 5 до 24 ноември. В програмата е предвидена и онлайн лекция на тема кири-е, изнесена от японския артист и майстор на кири-е Маяно Онодера.
Самостоятелната изложба на Какуко Ишии "Мизухики. Иновации от Япония" започва на 24 ноември и ще може да бъде видяна до 8 декември в галерия "Средец" на Министерство на културата. Мизухики е древна японска форма на изкуство, която използва твърда корда от оризова хартия за създаване на триизмерни скулптури и модели.
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text