site.btaДипломатическият институт проведе семинар по енергийни и климатични въпроси в Косово
На 28 и 29 октомври 2021 г. Дипломатическият институт към министъра на външните работина България, с подкрепата на Фондация „Ханс Зайдел“ в България, проведе семинар в Прищина на тема: „Дипломатически, бизнес и институционални измерения в енергийната и климатична сфера“. Събитието беше предназначено за представители на косовската дипломатическа служба и министерствата на икономиката и енергетиката на страната. То е част от активната дейност на Дипломатическия институт в региона на Западните Балкани за предоставяне на експертиза с цел изграждане на по-добър административен капацитет в шестте държави от регионав процеса на тяхната евроинтеграция.
Форумът беше открит от генералния директор на Косовската дипломатическа академия, посланик Сабри Кичмари, и посланика на България в ПрищинаХристо Гуджев. Бяха подчертани добрите двустранни отношения между двете държави и важността на дискутираната тема, в светлината на амбициозните цели, заложени в Европейската зелена сделка, и настъпилата криза с високите цени на енергията.
Говорители в семинара бяха д-р Валентин Катранджиев, главен експерт в Дипломатическия институт, г-жа Боряна Аргирова, дипломатически служител в дирекция „Политики и институции на ЕС“ в МВнР на България, г-н Славчо Нейков, председател на Института по енергиен мениджмънт, и д-р Пламен Димитров, член на борда на Българското геополитическо дружество.
Сред обсъдените на семинара теми бяха глобалните аспекти на енергийната дипломация и структурата на енергийните политики на ЕС, както и климатичната дипломация и международните преговори в областта на климата в контекста на Рамковата конвенция на ООН по изменението на климата.
Фокус беше поставен пред основните предизвикателства за региона на Югоизточна Европа по отношение на Европейската зелена сделка, сред които високата зависимост на региона от потребление на въглища при производството на електроенергия; енергийната бедностпоради ниските нива на доходи; големите различия в позициите на отделните държави-членки на ЕС; бумът в цените на енергоносителите и нуждата от промяна на начина на фукциониране на енергийните пазари в ЕС.Бяха споменати и потенциалните възможности от Сделката, свързани с предоставянето на финансова подкрепа от страна на ЕС в осъществяването на проекти за възобновяеми енергийни източници и енергийна ефективност.
Специално внимание в семинара беше обърнато и на газовата свързаност на Западните Балкани и въпроси около потреблението и вноса на природен газ от държавите в региона, както и основните газопреносни трасета и свързаните с тях геополитически, икономически и финансови предизвикателства.
Tемата „Енергийна и климатична дипломация“ е едно от основните направления в обучителната и изследователската дейност на Дипломатическия институт към МВнР на България. От 2010 г. Институтът организира ежегоден междуведомствен семинар по енергийна дипломация за представители на българската дипломатическа служба и държавна администрация, а през 2012 г. семинарът придобива международно измерение, привличайки участници от държавите от ЕС, Западните Балкани и Черноморския регион. Семинарът е неизменна част от календара на Дипломатическия институт и в него всяка година участват, както служители от държавния сектор от редица страни, така и представители на неправителствения сектор, академичните среди и бизнеса.
Дипломатическият институт поддържа и своя издателска поредица „Енергийна дипломация“, в рамките на която ежегодно публикува специализиран сборник на английски език с най-актуалните въпроси от материята.
Предвид продължаващите си усилия за споделянето на българската експертиза по въпросите на енергетиката и климата със съседните държави, Институтът ще организира поредица от семинари по темите и за представители на грузинската дипломатическата служба и държавна администрация, както и за студенти, в Тбилиси и Батуми през месец ноември.
news.modal.header
news.modal.text