site.btaБългария отбелязва Световния ГИС ден с онлайн конференция на 17 ноемвриСофия, 5 ноември /БТА/ На 17 ноември по случай Световния ден на Географските информационни системи /ГИС/ ще се състои онлайн конференция, на която водещи международни и българ
EZ 16:39:31 05-11-2021
HT1637EZ.018
ГИС - ден - конференция
България отбелязва Световния ГИС ден с онлайн конференция на 17 ноември
София, 5 ноември /БТА/
На 17 ноември по случай Световния ден на Географските информационни системи /ГИС/ ще се състои онлайн конференция, на която водещи международни и български експерти ще представят най-новите разработки, решения и добри практики в областта на Геопространствените технологии и тяхното приложение в различни сфери. Това съобщават от "Зелени Балкани" и допълват, че са партньор на организатора ЕСРИ България в отбелязването на събитието в страната ни.
Основен акцент в програмата на форума ще е използването на ГИС за устойчиво развитие и по-специално за подпомагане изпълнението на Зелената сделка. В тази сесия специално участие ще има Крис Стийнманс, ръководител на отдела за данни и информационни услуги на Европейската агенция за околна среда, който ще покаже визията на агенцията за ролята и значението на геопростраствените данни и технологии за Зелената сделка. Той ще представи какъв е напредъкът на Европа по пътя към зеления преход и как ГИС може да помогне за преминаването към устойчива Европа.
Сред международните лектори, които е предвидено да участват, е и Стивън Кепел, съосновател на Алианса за данни за целите на устойчиво развитие на ООН и президент на PVBLIC Foundation. Той ще покаже приложението на ГИС за създаване на хъбове, по-добро сътрудничество и координация в посока постигане на целите за устойчиво развитие на ООН, отбелязват от природозащитната организация.
Специален панел на форума ще включи добри практики в използването на ГИС технологии и реализирани системи от водещи организации в България, сред които Министерството на околната среда и водите, Софияплан, Овергаз и други. Традиционно, в рамките на онлайн форума ще бъдат направени и демонстрации на живо на най-новите възможности на ГИС технологиите за нуждите на кадастър, околна среда, ютилитис, здравеопазване, сигурност и обществен ред, земеделие, местно самоуправление, териториално развитие, транспорт, електронно управление и други.
Като част от отбелязването на ГИС деня у нас, ЕСРИ България - официалният домакин и организатор на събитието за страната, в партньорство с Министерството на образованието и науката правят и първия Национален образователен конкурс за истории с дигитални карти под надслов "Дигитални истории от училището и университета", чийто победители ще бъдат обявени в рамките на онлайн форума.
"В продължение на повече от 20 години, ние от ЕСРИ България, съвместно с нашите партньори развиваме и утвърждаваме Световния ГИС ден у нас, давайки трибуна за обмяна на опит, добри практики и идеи за това как достиженията на ГИС технологиите могат да бъдат приложени ефективно в различни сфери", е коментирала Евгения Караджова, управител на ЕСРИ България. По думите й днес предизвикателствата пред нас са по-големи от всякога - от климата, през здравеопазването до енергетиката и икономиката. Изправени пред тези предизвикателства, заедно с още над 70 държави на 17 ноември ще отбележим Световния ГИС ден, показвайки как Геопростраствените технологии помагат в борбата ни за по-добър и устойчив свят за нас, хората, и света като цяло, казва тя и допълва, че времето изисква от нас да работим в сътрудничество в областта на ГИС, в подкрепа на обществото и за едно по-добро бъдеще./ИРС/
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text