site.btaНовият български филм "Гео Милев в лабиринта на времето" ще има премиера на "София филм фест"
Новият български документален филм "Гео Милев в лабиринта на времето" (2021) ще има премиера на "София филм фест", съобщават от "Арт фест".
По думите им режисьорът Костадин Бонев търси отговор на въпроса "Защо гласът на Гео е бил непоносим за официалната власт?". Създаден по сценарий на Константин Петров и Костадин Бонев, заснет от оператора Алекс Самунджи, във филма участват уважавани български актьори и обществени личности - Христо Карастоянов, Маргарита Младенова, Иван Добчев, Владимир Сабоурин, Милена Ерменкова, Ованес Торосян, Станислав Кертиков, а гласът на разказвача е на Койна Русева.
Този филм припомня и допълва фактите от февруари 1954 година, когато в София и околностите са разкрити десет масови гроба. В тях според специалистите са били заровени 500 души, приключили земния си път с насилствена смърт. Става ясно, че годината на това масово убийство е 1925. В един от гробовете край Илиенци е намерено стъклено око - на Гео Милев.
"Мисля, че и на най-големия специалист, който се занимава цял живот с творчеството на Гео Милев, ще му бъде трудно да обясни каква е тази магия, какво прави Гео Милев изключителен и важен за нашето днешно живеене", каза режисьорът Костадин Бонев.
"На която и врата да почукахме, пред която и институция да споделихме, че имаме нужда от помощ в процеса на работата по този филм - винаги и веднага вратите се отваряха, всеки искаше да ни помогне по някакъв начин. Филмът няма хронологична структура. Той се занимава с няколко основни момента от живота, от съдбата на Гео Милев. Започваме с неговото изчезване, като за нас беше особено важно неговото отношение към близките му, към жена му, към баща му, както и отношението му към властта. Гео Милев не е изпитвал страх - никога от нищо", допълва режисьорът.
Костадин Бонев е автор на над 20 документални и четири игрални филми, сред които "Изкореняване" (2017), "Вапцаров. Пет разказа за един разстрел" (2013), "Европолис: Градът на делтата" (2010), "Търпението на камъка" (1998), "Писма до долната земя" (1994), "Далеч от брега"(2018), "Потъването на Созопол" (2014), "Военен кореспондент" (2008), "Подгряване на вчерашния обед" (2002). /ДД
Уважаеми абонати, архивът ще бъде достъпен през „Вашата БТА“, като профилите ви ще бъдат прехвърлени на новата интернет страница. Архивът остава достъпен и на старата интернет страница на БТА на адрес: old.bta.bg
/ДД/
news.modal.header
news.modal.text