site.btaКонсултативният научен съвет на европейските академии се запозна с проекти на БАН за опазване на околната среда
EZ 14:59:01 03-12-2021
RI1453EZ.040
БАН - Консултативен съвет - европейски академии
Консултативният научен съвет на европейските академии се запозна с проекти на БАН за опазване на околната среда
София, 3 декември /Димитрина Ветова, БТА/
Председателят на Българската академия на науките /БАН/ акад. Юлиан Ревалски, главният научен секретар на БАН проф. Нели Косева и научните секретари на БАН - проф. Маргарита Попова, чл.-кор. Нина Атанасова и доц. Деница Борисова, участваха във виртуална среща на Консултативния научен съвет на европейските академии (EASAC) на 2-ри и 3 декември. Това съобщи пресцентърът на БАН.
Една от основните теми на срещата е била свързана с дейностите на академиите членки по отношение на изменението на климата, Конференцията на ООН по изменението на климата /COP26/ и пакета "Подготвени за цел 55".
Проф. Нели Косева е запознала участниците с дейностите на БАН, свързани с борбата с климатичните промени. Няколко примера, които са били споменати: модел, разработен от академията, за оценка на риска от горски пожари и за планиране на превантивни дейности;
участие на учени от БАН в националните научни програми "Oпазване на околната среда и намаляване на риска от неблагоприятни явления и природни бедствия" и "Нисковъглеродна енергия за транспорта и бита"; проект на БАН "Повишаване на иновационния капацитет на Българската академия на науките в сферата на зелените и цифровите технологии".
Генералният директор за наука и иновации в Министерството на висшето образование, науката и иновациите на Франция също се е включил в срещата, като е запознал участниците с научните приоритети и с амбициозната програма на Франция, като бъдещ председател на Съвета на ЕС. Представени са били някои от идеите на Франция за по-успешно справяне с климатичните промени, като е било обърнато внимание на нуждата от по-добра комуникация с обществото по темата, както и с нуждата от по-лесен достъп до научна информация.
На срещата са били обсъдени също дейностите на организацията през последните шест месеца, включително програмите на Консултативния научен съвет на европейските академии EASAC за енергия, бионауки и околна среда.
EASAC се сформира от националните академии на науките и изкуствата на държавите членки на ЕС, Норвегия, Швейцария и Обединеното кралство. Чрез EASAC академиите работят заедно, за да предоставят независими, експертни, основани на факти, съвети относно научните аспекти на европейските политики на тези, които правят или влияят на политиката в рамките на европейските институции.
/РИ/
news.modal.header
news.modal.text