site.btaВ романа "Керван за гарвани" надделява човеколюбието, спасението, любовта, заяви авторът му Емине Садкъ
EZ 11:56:31 13-12-2021
MM1154EZ.013
Разград - книга - автор - интервю
В романа "Керван за гарвани" надделява човеколюбието, спасението, любовта, заяви авторът му Емине Садкъ
Разград, 13 декември /Садет Кърова, БТА/
В романа "Керван за гарвани" надделява човеколюбието, спасението, сплотяването, опознаването и любовта на героите, както в географски, така и в личен план. Това заяви в интервю за БТА авторът му Емине Садкъ. Тя е от Исперих, висшето си образование получава във Великотърновския университет "Св.Св.Кирил и Методий". Носителка е на национални награди за публицистика и белетристика.
Дебютният роман на Садкъ "Керван за гарвани" беше номиниран в надпреварата за наградата "Хеликон", заедно с още единадесет заглавия. Престижната статуетка "Орлето на Хеликон" за 2021 г. спечели писателят Георги Тенев за романа "Резиденцията".
"Да поставят името ти до автори като Георги Тенев, Герган Ценов, Иван Владимиров-Нав, Захари Карабашлиев и др. е голяма награда за мен. Трудно дебютен роман на млад автор може да бъде номиниран за наградата, затова чувството е странно, най-вече, когато този автор си ти и не си го очаквал", сподели Емине Садкъ.
Тя обясни, че книгата е вдъхновена от личното й желание да покаже Лудогорието като отделна единица със собствен пулс, която е част от нещо голямо, пъстро и красиво - България. Както показването му, така и интегрирането му към по-голямото. Младата писателка изрази радостта си, че журито е разбрало и оценило това. Тя добави, че главният й герой Николай Тодоров няма прототип, но е реален, защото по думите й много хора се разпознали в него.
"В романа заложих езика си. Вярвам, че той е онова, което се харесва на хората. Защото съм наясно, че сюжетът на моменти ме предава. Това го усещах още по време на самото писане на книгата. Едно от възможните оправдания за последното е, че съм млад и неопитен автор. Ще ми се да вярвам, че е така", каза Садкъ.
Според младата писателка независимо, че в повечето случаи сме по-склонни да бъдем разочаровани от живота, не трябва да се отказваме от избора за доброто, от избора за човечността си, защото първата и най-сигурна стъпка към големите беди е липсата на всякаква съпричастност и грижа към околните. Тя е убедена, че безотговорността е лесно състояние. Това по думите й е и посланието на романа.
Садкъ не е сигурна все още в каква тоналност ще звучат следващите й творби, но предполага, че ще стават все по-лични и ще разкриват все по-сложни взаимоотношения в обществото ни. Тя си пожелава езикът й да е достатъчно силен, за да превежда драмата на индивидите с лекота, ирония и човеколюбие. Иска текстовете й да звучат като молитви - от хора за хора.
Исперихчанката сподели още, че нищо за писателите или хората на изкуството не се променя освен историческото време и политическите режими, които или помагат, или пречат на творческия процес, или пък са обидно апатични. Но по думите й нито едно от изброените различия не може да бъде фактор за качеството на една творба, защото според нея процесът на създаване е един и същ - наблюдаваш суровата реалност, мислиш я, ако умееш - надсмиваш ? се и накрая изкарваш онова, което си открил - нова и само твоя версия на света.
ДАко успееш да съчетаеш това с добър сюжет, пълнокръвни образи, които да обичат, страдат, мразят, умират и т.н. - имаш литература, ако не - имаш халтура, която времето ще затрие бързоУ, каза Садкъ. Тя отбеляза, че читателите усещат и познават добрата литература и те са най-големите ? пазители. Според нея Фейсбук поезията умира още на същия ден, писането за публичност, имидж, репутация и т.н. е обречено на провал, защото не носи смисъл със себе си. ДА именно най-често в човешкия живот липсва смисълът, който понякога доброто изкуство може да ни дадеУ, добави младата авторка.
На въпрос каква мечта има и какво още би искала да реализира Садкъ отговори, че не иска да отегчава читателите с онова, което е в главата й, защото то е безкрайно и най-често звучи нереално.
/ММ/
news.modal.header
news.modal.text