site.btaНовият регистрационен режим на географските указания за занаятчийските и промишлените продукти ще подпомогне опазването и развитието на културното наследство в сектора, каза зам.-министър Лозана Василева


Заместник-министърът на земеделието и храните Лозана Василева изрази увереност, че новият регистрационен режим на географските указания за занаятчийските и промишлените продукти ще подпомогне опазването и развитието на културното наследство в занаятчийския и промишления сектор на продуктите, съобразно техния географски произход, традиции и специфика на изработка. "Приветствам и обединяването на усилията на институциите за осигуряване на прилагането на работещ механизъм в подкрепа на българската икономика чрез популяризирането на европейските схеми за качество и закрила на правата на интелектуална собственост на продуктите с географски означения", каза Лозана Василева на международна конференция на тема "Българските занаяти - традициите срещат бъдещето". Форумът е организиран от Патентното ведомство на България, съвместно с Европейската комисия (ЕК) и Службата на ЕС за интелектуална собственост (СЕСИС).
Конференцията е част от EU Capital Tour на ЕК и информационната кампания на Патентното ведомство по повод новия регистрационен режим на Географските указания за занаятчийските и промишлени продукти (ГУЗПП), като Троянска, Бусинска или Царска сграфито керамика (Преславска, от времето на Второто българско царство), Чипровски или Котленски килими и др., чиято регистрация преминава от национално на ниво ЕС.
Лозана Василева напомни, че Министерството на земеделието и храните изпълнява функциите на компетентен орган по европейските схеми за качество и изтъкна, че благодарение на съвместните усилия на администрацията и българските земеделски производители редица емблематични родни продукти разполагат с правна закрила в Европейския съюз. Към момента в регистъра на географските означения на ЕС са вписани четири защитени наименования за произход - Странджански манов мед, Българско кисело мляко, Българско бяло саламурено сирене и Странджански билков чай. България разполага и с две защитени географски указания за Горнооряховски суджук и Българското розово масло, както и седем храни с традиционно специфичен характер, напомни заместник-министърът.
Тя подчерта, че в рамките на Стратегическия план за развитие на земеделието е предвидена и интервенция за популяризиране и подкрепа на схеми за качество, в която са обособени средства и за информационни и промоционални дейности. Министерството подкрепя и съхраняването и въвеждането на занаятите, каза заместник-министърът и припомни, че през тази година е проведен успешен прием по интервенцията за инвестиции в неселскостопански дейности в селските райони, насочен целево за развитие на занаятите с приоритет на подкрепата за народни художествени занаяти.
Тя изрази своята увереност, че България притежава утвърдени традиции в създаването на автентични занаятчийски продукти и производство на промишлени продукти, които, по думите й, са национално богатство и трябва да бъдат съхранявани и защитавани и на европейско равнище.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина