site.btaМОН и ИАНМСП подписаха две споразумения със Световната банка в подкрепа на образованието и бизнеса в Северна България


Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и изпълнителният директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия (ИАНМСП) Бойко Таков подписаха днес две споразумения с Международната банка за възстановяване и развитие, част от групата на Световната банка (СБ), в подкрепа на образованието и на бизнеса в Северна България. От страна на СБ документът подписа вицепрезидентът на Световната банка за Европа и Централна Азия Антонела Басани. Церемонията се състоя в Гранитна зала в Министерския съвет и на нея присъства вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев.
С първото подписано споразумение за аналитично-консултантски услуги срещу заплащане "Устойчиво развитие на микро, малки и средни предприятия в България" се цели да се подобрят управленските умения и конкурентоспособността на близо 300 микро, малки и средни предприятия в Северна България. Инициативата е пилотна и тя ще се насочи върху оценката на нуждите на микро, малките и средноголемите предприемачи. Споразумението между ИАНМСП и Международната банка за възстановяване и развитие следва да подкрепи бизнеса в северните райони на България и в процеса им на цифровизация, внедряването на иновации и разрастването на предприятията на нови пазари. Дейностите по проекта ще бъдат финансирани чрез средства по Програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" (ПКИП). Бюджетът, според представените цифри от вицепремиера Томислав Дончев, възлиза на 3,3 млн. лева. Изводите от инициативата се очаква да подкрепят процеса на вземане на управленски решения за политиките спрямо МСП.
"В рамките на проекта ще подкрепим много компании. Проектът е многопластов. В него имаме създадени мобилни екипи от агенцията, които ще бъдат по-близо до компаниите", каза по време на церемонията Бойко Таков и добави, че това ще бъде втори проект, по който от ИАНМСП работят съвместно с представители на СБ. Бойко Таков се надява, че пилотният проект, за който днес бе подписано споразумението, ще се разрасне след неговото приключване.
"Проектът е с продължителност 36 месеца. С този проект ще се подкрепят хиляди компании. А от Световната банка ще се включат с индивидуални комплексни услуги за 300 предприятия, чрез които услуги се стремим да отключим техния потенциал и да ускорим техния растеж", каза още Бойко Таков от ИАНМСП.
Вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев посочи, че изводите от проекта могат да бъдат много ценни, подкрепяйки изграждането на нови политики за съдействие на малките и средните предприятия, включително и да дадат отговор на въпроса дали има необходимост от изграждането на инфраструктура от центрове за подпомагане на малкия бизнес на територията на страната. Казаното от него беше в контекста на усилията на България да излезе от "капана на средните доходи, в който националната икономика се намира в момента".
"Брутният вътрешен продукт на глава от населението, съотнесен към средноевропейския показател, по време на приемането на България в ЕС беше 34 процента. В момента е 64-65 процента. Това е типично за този капан и ако да достигнеш до средните доходи, рецептата е проста – там говорим за свързаност, за относително ниски оперативни разходи, ниски данъци, прилично административно обслужване, то изходът от този капан (на средните доходи – бел. авт.) предполага много по-сложна политическа драматургия", заяви вицепремиерът Дончев.
По думите му акцентът вече е върху политиките в сферите на образованието, качеството на човешкия капитал, инвестициите в новаторство и иновационната инфраструктура.
По второто споразумение "Укрепване на изготвянето и използването на данни за по-добри резултати от обучението в България" се предвижда оценяване на съществуващите източници на данни в образователната система и отправяне на препоръки за по-ефективен подход за събиране, използване, защита и споделяне на информацията. Дейностите ще се съсредоточат върху интегрирането на усъвършенствани системи за данни в наличните образователни бази данни, както и върху предоставяне на техническа подкрепа и изграждане на капацитет сред образователния персонал. Дейностите по проекта ще бъдат финансирани чрез средства по Програма "Образование".
Красимир Вълчев благодари на свой ред на екипа на СБ за ползотворното сътрудничество, което имат с тях през годините.
"Едни от най-важните промени, едни от най-важните реформи, случили се в системата на образованието, са благодарение на техническата подкрепа от страна на СБ", изтъкна министър Вълчев.
Антонела Басани определи подписаните две споразумения с представителите на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия и на Министерството на образованието и науката като важен етап в развитието на отношенията между СБ и правителството на България.
"Двете споразумения отразяват амбицията на България и на Групата на СБ да се подкрепят усилията и да се насърчат усилията за по-добри възможности за хората и за бизнеса. Искам да отбележа, че целта и на двете инициативи е да се подобри капацитетът на институциите, на бизнеса в подкрепа на икономическия потенциал на България", каза по време на церемонията Антоанела Басани.
/ЦМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина