site.btaЗа отчитане на значимостта на културното наследство и знанията на коренните народи в борбата с климатичните промени, призоваха Джордж Кремлис и Пауло Роберто Франка


Знанията на коренните народи да бъдат използвани в справянето с промените в околната среда, предизвикани от климатичните изменения, като същевременно се полагат усилия за опазване на културното и природно наследство от въздействията на климатичните промени. За това призоваха посланикът Бразилия в Гърция Пауло Роберто Франка и посланикът на Европейската организация по публично право в България Джордж Кремлис в дискусия на Делфийския икономически форум, чието десето издание започна днес.
Бразилия ще бъде домакин тази година на 30-ото издание на конференцията на ООН по изменението на климата (COP30), която ще се проведе от 10 до 21 ноември в град Белем.
Мястото на провеждане на конференцията има двойно символично значение - от една страна Бразилия има дълга история начело на инициативи за устойчиво развитие и опазване на природата, а от друга - Белем се намира в Амазония, най-емблематичната дъждовна гора на планетата и неин "бял дроб", посочи Кремлис, отбелязвайки силната политическа воля в южноамериканската страна при управлението на президента Луис Инасио Лула да Силва да се работи за климатичната кауза.
СОР30 ще бъде съпътстван от редица предизвикателства предвид тенденцията за завръщане към унилатерализма и повишаващи се температури на планетата, които направиха 2024-а най-топлата година в историята, посочи посланик Франка.
Свързани с климатичните изменения природни катастрофи като пожарите в Канада и Гърция и наводнението в Южна Бразилия подчертават необходимостта от превръщане на постигнатото по документа в действия, подчерта дипломатът.
Той отбеляза значителните постижения в борбата с климатичните промени, постигнати до момента - от правилата за търговия с въглеродни емисии до договорената цел климатичното финансиране да достигне 1,3 трлн. долара към 2035 г., и призова постигнатото да бъде защитено. "Трябва да обърнем тенденцията за фрагментация и да работим заедно за завръщане към мултилатерализма", каза Франка.
Бразилският посланик открои богатия опит на коренните народи в Бразилия и много други места по света в адаптирането към промените в заобикалящата среда и призова този опит да бъде използван при разработването на политиките за адаптация и смекчаване на последиците от климатичните промени, наред с най-новите технологии.
Джордж Кремлис подчерта друг важен аспект на климатичната политика - опазването на културното и природното наследство от въздействието на изменението на климата, инициатива за което Гърция е внесла на ниво ООН.
"Културата е новият наратив", подчерта той, припомняйки създаването в рамките на СОР28 в Дубай на "Групата на приятелите на основаните на културата действия в защита на климата" (Group of Friends of Culture-Based Climate Action), обединяваща над 30 министри или правителствени представители наред с активисти от цял свят, на която Бразилия е съпредседател заедно с Обединените арабски емирства (ОАЕ).
Кремлис призова засилено внимание да бъде обърнато на опазването на островните нации с техните силни общности и богато природно и културно наследство и изрази надежда "Групата на приятелите" да прерасне в официална международна организация, с пътна карта и формални решения, която да допринесе за привнасяне на културна основа в правните документи.
"Културата започва в миналото и отива към бъдещето и в тази връзка трябва да обединим гласовете си", подчерта той.
/ИЦ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина