site.btaБезвъзмездното обновяване на жилищните сгради в България поражда социална несправедливост, заяви Тома Павлов от ЕК на форум


Моделът на 100 процента безвъзмездно финансиране на дейностите по обновяване на жилищните сгради в България е социално несправедлив и не създаде устойчив механизъм, който да привлича частни инвестиции и да гарантира дългосрочна трансформация. Ето защо заложените дългосрочни цели до 2050 година са трудно изпълними при сегашното темпо на обновяване на сградите. Това каза Тома Павлов от Работната група за реформи и инвестиции на ЕК на провеждащия се днес форум на тема "Възможности за строителния сектор: финансиране за енергийна ефективност, дигитализация и умения" в столичния Интер Експо Център.
Събитието е част от изложението "Архитектурно-строителната седмица". Сред участниците бяха още Дора Янкова, заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството, евродепутатът от групата на Европейската народна партия (Християндемократи) Радан Кънев и др.
"Чрез създаването на Национален фонд за декарбонизация, заложен като Реформа Първа в Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), България има шанс да изгради по-ефективна и устойчива финансова рамка в тази сфера", заяви Павлов. "Този фонд се очаква да комбинира грантове с финансови инструменти като заеми и кредитни линии, и гаранции".
Според представителя на ЕК със заявения Национален фонд за декарбонизация, България е изцяло в съответствие с целите по Директивата за енергийна ефективност и е възможност пред страната да изгради предвидим финансов модел.
От ЕК очакват от България приключването на законодателните промени, които да гарантират прозрачно управление на декарбонизационни фонд, което на свой ред да е съобразено с принципите на корпоративно управление на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), осигурявайки ефективност и отчетност. От ЕК очакват и приемането на ясна инвестиционна стратегия, съчетавайки безвъзмездните средства с финансовите инструменти и накрая е подкрепата за общините, бизнеса и за домакинствата, така че финансирането да е предвидимо, достъпно и предвидимо.
В заключение Тома Павлов подчерта значението от тясно сътрудничество между публичния и частния сектори при създаването на Националния декарбонизационен фонд, което е от значение за успешното разширяване на инвестициите в енергийна ефективност и декарбонизация.
Той отправи призив към България да изгради ефективен, устойчив и социално справедлив модел за финансиране на енергийната ефективност.
Организатори на днешния форум са от Камарата на строителите в България в сътрудничество с инициативата "Да обновим България", "Енефект", "Клийнтех", Европейския цифров иновационен хъб в сектор "Строителство" и дружеството на КСБ "Строителна квалификация".
/ИЦ/
news.modal.header
news.modal.text