site.bta"Мудис" понижи кредитния рейтинг на "Фолксваген"


Международната рейтингова агенция "Мудис" (Moody's) понижи днес кредитния рейтинг на германския автомобилостроителен концерн "Фолксваген" (Volkswagen), предаде Ройтерс.
Рейтингът за дългосрочните ценни книжа се понижава с една степен, който досега бе на равнище "А3" (задълженията с рейтинг A се считат за над среден клас и са обект на нисък кредитен риск), до "Baa1" (задълженията с рейтинг "Baa" са обект на умерен кредитен риск и се считат за среден клас и като такива биха могли да притежават спекулативни характеристики).
Агенцията се позовава на проблемите пред сектора, на структурните предизвикателства, на продължаващата нужда от инвестиции и на засилената конкуренция от страна на китайски производители.
"Понижаването на рейтинга до равнище "Baa1" отразява неотдавнашното свиване на оперативния марж на печалбата и генерирането на свободен паричен поток, съчетани с ограничени очаквания за съществено възстановяване през следващите тримесечия", пише в изявление на "Мудис".
През миналата седмица концернът "Фолксваген" прогнозира, че е изправен "пред още една година на предизвикателства, на увеличаване на продажбите на електрически превозни средства, намаляване на разходите и справяне с търговското напрежение на фона на засилена конкуренция с китайски конкуренти".
Най-големият производител на автомобили в Европа е изправен пред дълбоки промени, включително пускането на пазара на нови модели и спад на разходите на двата си основни пазара - в Китай и Германия. Прогнозата на компанията е печалбите в Китай да спаднат с до 1 милиард евро (1,09 милиарда долара) през 2025 година.
"Тези мерки, при условие на успешно изпълнение, биха могли да подкрепят подобряване на рентабилността до 2026-2027 г.", пише още в изявлението на "Мудис".
Стабилният баланс на "Фолксваген", с нисък ливъридж (заемен капитал, използван като източник на финансиране при инвестиции или закупуване на активи – бел. р.) и много добра ликвидност (...), дава на компанията време да приложи стратегически промени и да се справи с предизвикателствата в индустрията", добавя рейтинговата агенция.
Рейтингът на "Фолксваген" обаче все още е с три степени над нивото, при което кредитите се класифицират като "спекулативни". По-лошият рейтинг на дадена компания обикновено оскъпява кредитирането за нея, пояснява водещият финансов информационен уебсайт "МаркетСкрийнър" (MarketScreener).
/ПИП/
news.modal.header
news.modal.text