site.btaСтари овощни сортове представят в Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак
![Стари овощни сортове представят в Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак](/upload/10691192/20250215_120627.jpg?l=1000)
![Стари овощни сортове представят в Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак](/upload/10691192/20250215_120627.jpg?l=1000&original=)
Форум "Изкуството да съхраним старите овощни сортове" се организира днес и утре в Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в троянското село Орешак. Това съобщи за БТА Светослав Тодоров, който един от организаторите.
Програмата включва лекции, практически демонстрации и дискусии, насочени към съхраняването на традиционни български сортове.
Лектори на събитието са Светослав Тодоров и Красимир Балински, които от няколко години активно работят за намирането, възстановяването и размножаването на стари овощни сортове. Те са инициатори и на кампанията "Да запазим старите сортове - ябълки и круши".
"Издирваме в региона, в Предбалкана, стари овощни сортове - предимно ябълки и круши. Идеята е да ги запазим за бъдните поколения, тъй като те постепенно са отпаднали от промишлеността, от употребата, като все по-малко хора се занимават с отглеждането им. Тези сортове са селектирани във вековете, доказали са своите качества. Някои от тях са много устойчиви, други са добре приспособени към нашите условия. Имат специфични качества, макар и да не изглеждат толкова добре пазарно", обясни Тодоров.
Той каза, че досега са издирили над 30 сорта ябълки и около 20 сорта круши.
"Събирали сме ги от стари дървета, от градини в региона - основно в Троянския балкан. Има и от Тревненско, от Тетевенско, както и от района на Ябланица", каза Тодоров.
Той обясни, че тези стари сортове се съхраняват, като се взимат подбрани млади клонки - калеми.
"Използваме произведени в разсадници подложки или диви круши и ябълки, на които ги присаждаме. И те се развиват върху тях", обясни Тодоров.
По думите му идеята на форума е да се обясни на посетителите за инициативата.
"Подканваме хората, които желаят, които имат стари дървета, интересни, любими, загиващи и искат да ги запазят по някакъв начин и да ги споделят, да се включат, за да съберем повече интересни сортове и съответно да ги опазим с тяхна помощ. За освен времето, което отделяме, е необходимо и пространство. Трябва някъде да се отгледат тези дръвчета. Ние нямаме безкрайно пространство. Неколкостотин дръвчета вече сме направили по този начин", каза още Тодоров.
По време на форума днес и утре ще има лекции и практически демонстрации на тема "Облагородяване (присаждане) на овощни дървета". Посетителите ще бъдат запознати с нужните инструменти и материали за присаждане, както и ще получат съвети за тяхната безопасна и ефективна употреба. Ще научат също кога е подходящото време за облагородяване. Ще има демонстрация и на известни техники за присаждане.
Програмата включва и лекции и практически демонстрации на тема "Резитба и оформяне на короната на овощните дървета".
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text