site.btaДвадесетият Общински празник на виното събра стотици в тунджанското село Скалица
Пивки вина, тънки мезета, български фолклор и традиции съчета Общинският празник на виното в ямболското село Скалица, организиран от Община Тунджа. Неговото 20-о юбилейно издание събра стоици – едни да покажат майсторлък в направата на вино, а други – да дегустират.
Водосвет за здраве и берекет отслужиха архиерейският наместник на Ямболска духовна околия отец Йоан заедно с отец Жельо. Отличени бяха най-добрите майстори на домашно вино – бяло, розе и червено, на гроздова ракия, сирена и сухи мезета. Избран бе и нов "Цар на виното". С титлата се окичи Валентин Велев от село Бояджик, на когото се падна и честта да зареже лозето. Заедно с него лозарските ножици хвана и кметът на община Тунджа Станчо Ставрев.
Според Валентин Велев за хубаво домашно вино захарният градус не трябва да надвишава 25. "Правил съм и с по-висока захарност, но тогава си утежняваш нещата – повече преточвания, по-бавна ферментация. Другата тайна е хубаво зарязване и добрата обработка на почвата на лозето", каза той за БТА. Майсторлъкът научил от дядо си, а отглежда над 2000 дка с насаждения от сортовете Мерло, Каберне фран, Червен мискет.
Почерпката за празника от над 200 литра вино осигури местната винарна "Балар". Бутиковата изба е позната със своите сертифицирани витализирани вина, отлежавали под звуците на творби на Бетовен, Вивалди и Моцарт. Виното, озвучавано с класическа музика, показва по-висок енергиен заряд при снимка, направена с Кирлианова фотография, каза за БТА собственикът на избата Димитър Върбанов.
"Патентовали сме специална технология. В течността вкарваме музиката, като преобразуваме първоначално звуковия сигнал в електрически, после той преминава в механична вълна и това вибрира месеци наред в самата течност. Установихме, че има разлика във вино, което е озвучавано, и вино, което не е подлагано на такава терапия", обясни Върбанов.
"Днешният ден да ви зареди с хубава енергия, да ви остави хубави спомени. Да ви кара отново и отново да се връщате в нашите села, в тази красива земя, която заедно с вас носим в сърцата си. Община Тунджа е онова свято място, което ни дава стимул да работим за нейното развитие", обърна се към гостите на празника кметът Станчо Ставрев.
Годината да е здрава, берекетна, плодородна и слънчева пожела на винопроизводителите областният управител на Ямбол Николай Костадинов. На празника присъства и Стефан Спасов – началник на отдел ВОМР в Министерството на земеделието и храните.
Близо 20 млн. лева европейско финансиране са инвестирани в община Тунджа за трите периода на подхода "Водено от общностите местно развитие" (ВОМР) чрез Местната инициативна група, отбеляза Спасов. "Наистина съм впечатлен, този фестивал е на над европейско ниво", посочи той.
За доброто настроение на гостите се погрижиха певицата Славка Калчева и 14 самодейни танцови и певчески състава от тунджанските села. Празникът бе съпътстван и от фермерското изложение "Произведено в Тунджа" с щандове на местни производители и занаятчии.
/СЛС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text