site.btaМисията на МААЕ за проверка на ядрената безопасност в България е сред акцентите в дейността на Агенцията за ядрено регулиране през 2024 година
![Мисията на МААЕ за проверка на ядрената безопасност в България е сред акцентите в дейността на Агенцията за ядрено регулиране през 2024 година](/upload/10674949/1000024299.jpg?l=1000)
![Мисията на МААЕ за проверка на ядрената безопасност в България е сред акцентите в дейността на Агенцията за ядрено регулиране през 2024 година](/upload/10674949/1000024299.jpg?l=1000&original=)
Мисията на екипа от експерти от Международната агенция по атомна енергия (МААЕ) през втората половина на ноември 2024 година в България е сред акцентите в дейността на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) през изминалата година, според предоставения на медиите отчет. Днешното събитие е част от комуникационната стратегия на АЯР за извършване на своята дейност в условията на пълна прозрачност пред обществото, стана известно на пресконференцията.
При представянето на данните присъстваха Цанко Бачийски, председател на АЯР; Борислав Станимиров, заместник-председател; Алексей Алексиев, заместник-председател; Светлана Францова, главен секретар; Елизабет Цветанова, директор на Дирекция "Анализи и оценки на безопасността"; Орлин Величков, Главна дирекция "Ядрена безопасност"; Диана Досиева, Дирекция "Радиационна защита"; Атанас Добрев, Дирекция "Международно сътрудничество" и Светломира Харизанов, директор на "Обща администрация".
Обект на партньорската проверка беше прегледът на регулаторната дейност на страната в областта на ядрената безопасност, радиационната защита и управлението на радиоактивни отпадъци (IRRS мисия). Домакини на мисията бяха от АЯР и Министерството на здравеопазването (МЗ). В заключение на проверката се посочва, че България има всеобхватна и стабилна регулаторна рамка за ядрена и радиационна безопасност. Мисията установи, че цялостното представяне на регулаторната система на България може да бъде подобрено с приемането на национална политика и стратегия за безопасност в съответствие със стандартите за безопасност на МААЕ", съгласно отчета за дейността на регулатора.
Освен това екипът от експерти на МААЕ заключава още, че "АЯР има култура на непрекъснато усъвършенстване и е опитен и компетентен регулатор, който изпълнява законовите си задължения без допускане на външно влияние".
Целият доклад от проверката се очаква да бъде предоставен на правителството до края на февруари.
Освен посочената справка за IRRS мисията в България, отчетът на ядрения регулатор за 2024 година засяга лицензионната дейност на агенцията; започналата поетапна замяна на ядреното гориво на 5 блок; предприети действия по изграждането на нови ядрени мощности, дейности по радиационна защита; международното сътрудничество на АЯР и не на последно място предприетите стъпки по линия на публичната комуникация на регулатора.
В лицензионната част на отчета попадат изменените през юни и юли 2024 година лицензии на 5 и на 6 блок на АЕЦ "Козлодуй", както и на двете хранилища за отработено ядрено гориво (ОЯГ) на безсрочни. От регулатора уточняват, че направените изменения не променят обхвата и обема на съществуващия регулаторен контрол на съоръженията. Запазва се изискването за извършване на периодичен преглед на безопасността от лицензиантите най-малко веднъж на десет години.
С настъпилите промени в лицензиите за експлоатация в средата на 2024 година са определени и сроковете за представяне на резултатите от предстоящите периодични прегледи на съответните съоръжения. Тези срокове са както следва: за блок 5 - февруари 2027 г.; за блок 6 - януари 2029 г.; за хранилището за ОЯГ - септември 2033 г.; за хранилището за сухо съхранение на ОЯГ - април 2025 г.", според информацията в отчета на АЯР.
Освен това от АЯР подготвят към днешна дата проекти за изменения в две от наредбите по прилагане на Закона за безопасно използване на ядрената енергия (ЗБИЯЕ) - Наредба за реда за издаване на лицензии и разрешения за безопасно използване на ядрената енергия и Наредба за осигуряване безопасността на ядрените централи.
Акцент в дейността на регулатора през миналата година е и започналият поетапен преход на блок 5 на АЕЦ "Козлодуй" към експлоатация на ядрено гориво тип RWFA на "Уестингхаус". Преходът ще се осъществи в рамките на четири последователни горивни кампании (четири години) при спазването на съдържащите се в издаденото разрешение условия. Председателят Цанко Бачийски издаде разрешението за началото на поетапния преход през април 2024 година.
През миналата година започна и лицензионната процедура за изграждане на 7 блок на АЕЦ "Козлодуй" след издаденото от АЯР през 2013 г. разрешение на АЕЦ "Козлодуй Нови Мощности" за определяне местоположението на ядрено съоръжение (избор на площадка). За да продължи лицензионната процедура по изграждане на блока е необходимо, според АЯР, да бъде подадено заявление в агенцията с искане на разрешение за проектиране, придружено с необходимите документи, включително техническо задание за проектиране или договор за проектиране и списък на приложимите стандарти, които ще бъдат използвани при проектиране на ядреното съоръжение.
Допълнително от АЯР очакват от АЕЦ "Козлодуй Нови Мощности" да представят и документи, съдържащи резултатите от извършена преоценка на характеристиките на Площадка № 2, каквато преоценка се изисква да бъде направена веднъж на десет години.
За 8 блок на АЕЦ "Козлодуй" в отчета на ядрения регулатор се посочва, че лицензионната процедура за изграждане на блока може да започне с подаване в АЯР на заявление с искане на разрешение за избор на площадка. Такова се очаква да постъпи най-късно до края на март, според информация на председателя на АЯР Цанко Бачийски.
В раздела за "Радиационна защита" от АЯР посочват, че през 2024 г. е продължило ускореното изграждане на нови обекти и апаратурното обновяване на обектите с източници на йонизиращи лъчения основно в медицината.
"Измерител на тези процеси е значителното увеличение на издадените от председателя на АЯР лицензионни актове в областта на ядрените приложения - с 32 процента спрямо предходната 2023 г. С 33 процента се е увеличил и обемът на инспекционната дейност на АЯР в обектите с източници на йонизиращи лъчения", отчитат от регулатора.
Дейностите по международното сътрудничество на АЯР през 2024 година включват ангажиментите на агенцията по конвенции на МААЕ и Директиви на ЕС; участие на представители на българския регулатор в инициативи на МААЕ; подписаната от Цанко Бачийски и заместник генералния директор по техническо сътрудничество на МААЕ Хуа Лиу Пета национална рамкова програма в областта на техническото сътрудничество за периода 2024 - 2029 година. По линия на двустранното сътрудничество от АЯР изтъкват подписаното Споразумение между АЯР и Службата за радиационна инспекция и контрол към Отдела за инспекция на труда към Министерството на труда и социалното осигуряване на Кипър; посещението на полската делегация на Националната агенция за ядрена енергия; стратегическото партньорство между АЯР и Комисията за ядрено регулиранe на САЩ.
Съгласно изпълнението на комуникационната си стратегия за максимална прозрачност в своята дейност, сред акцентите в отчета на АЯР е възложеното през 2024 година социологическо проучване. То има за цел да даде представа на ръководството на агенцията за разпознаваемостта и публичния образ на АЯР сред обществото. Според цитираните данни от изследването, "80 процента от интервюираните българи са убедени в необходимостта от съществуването на специализирана институция, която да работи по проблемите на ядреното регулиране и която своевременно да информира обществеността за проблеми и опасности, свързани с ядрената енергетика".
С комуникационната си стратегия от АЯР си поставят две цели: да засилят доверието на обществото в регулатора и на второ място - агенцията да стане привлекателен работодател.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text