site.btaПарламентарната икономическа комисия прие единодушно на първо четене законопроекта за забрана на вейпове и на енергийни напитки за деца
Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, внесен от Костадин Ангелов (ПГ на ГЕРБ-СДС) на 7 февруари 2025 г., беше приет единодушно от парламентарната икономическа комисия.
Предложеният законопроект ще създаде възможност за опазване живота и здравето на българските граждани от вредното въздействие на електронните цигари, придобили популярност като "вейпове", с неясно съдържание, както и на енергийните напитки, консумирани от деца. Законопроектът беше представен от Костадин Ангелов.
В проекта на нормативен акт се предлага пълна забрана за предлагане, продажба, разпространение и реклама на електронни цигари за еднократна и многократна употреба, съдържащи или не никотин - т. нар. вейпове и наподобяващи на тях устройства, се посочва в мотивите към проектозакона. С предлаганите промени в Закона за закрила на детето се въвежда забрана за употребата, предлагането и продажбата на деца на всички изделия, съдържащи никотин, включително паучове, снусове, дъвки и други, както и на енергийни напитки.
От началото на тази година в страната имаше поредица от инциденти с деца, пострадали след пушене на вейпове със субстанции или след прекомерна употреба на енергийни напитки, а момче на 14 години от Плевен, пушило вейп с хексахидроканабиол, загина след падане от седмия етаж. Ангелов напомни, че има и смъртен случай на дете след употреба на енергийна напитка.
Той призова депутатите да подкрепят законопроекта, което по думите му ще даде да даде ясен знак, че българската държава има волята да се справи с този проблем.
Заместник-министърът на икономиката и индустрията Николай Павлов изрази подкрепа за целите и смисъла на законопроекта, но насочи вниманието към нуждата от нотификация, което беше посочено и от вносителя на проектозакона, като даде пример в тази посока с опита на Белгия.
От здравното министерство изразиха подкрепа на законопроекта.
От Агенция "Митници" (АМ) също подкрепиха проекта на нормативен акт и посочиха, че за целите на бюджета под никаква форма акцизът, който се събира и администрира при така наречените вейпове, облепени с акцизни бандероли, няма да повлияе. От Агенцията посочиха, че към днешна дата има 11 данъчни склада на територията на страната, разрешени от АМ, които оперират с вейпове. Според митническите власти между първо и второ четене на законопроекта трябва да се направи преценка за това, какво се случва със стоката, съхранявана в складовете и с тази в търговската мрежа. От Агенцията посочиха, че по тези технически въпроси биха могли да предоставят информация, за да може да бъде взето обективно и информирано решение от парламента.
Председателят на Комисия защита на потребителите Мария Филипова подкрепи законопроекта, но посочи като проблем контролирането на разпространението на такива продукти онлайн и изтъкна необходимостта от ясни контролни принципи за изпълнителните органи.
От Държавната агенция за закрила на детето също подкрепиха законопроекта и акцентираха върху факта, че децата основно прекарват времето си в интернет, където се осъществява продажбата на тези продукти, и посочиха, че ще продължат да фокусират работата си върху превенцията.
Българската асоциация на тютюневата индустрия изрази несъгласието си със законопроекта, като посочи, че заради него може да се предизвика бум на черния пазар, както е станало в Турция, и прогнозираха, че страната ще бъде залята с незаконни продукти от Гърция и Румъния. Според Асоциацията в законопроекта има и неточности, свързани с разпростирането на забраната и върху други нови категории продукти и апелираха за създаването на работна група, която да разреши тези въпроси. Като цяло становището на организацията беше, че пълната забрана на легален продукт няма да реши проблема, а ще създаде по-голям. Според Асоциацията проблемът е в нелегалния внос, нелегалното разпространение и в достъпа на на децата до продуктите. Организацията поиска законопроектът да бъде синхронизиран с европейските практики и директива.
От Коалиция за живот без тютюнев дим подкрепиха проекта на нормативен акт, но посочиха необходимостта от това да се помисли дали да бъде оставена външната реклама на електронните цигари, както и по въпроса за употребата им на закрити обществени места. Организацята настоява за работещ контрол.
Европейската асоциация на вейп индустрията акцентира върху проблема с контрабандата, като посочи, че има наркотични вещества, които стигат до децата, и се позволява в обществения диалог това да влезе като проблем с вейповете. Според организацията такъв проблем няма, защото бизнесът е създаден, за да се работи за предлагането на по-безвредни алтернативи на конвенционалните цигари. Продаваните продукти от членовете на Асоциацията са легални и сертифицирани, казаха от организацията и изтъкнаха, че през последните няколко години работят с институциите, за да може да бъде въведена регулация за този продукт. От Асоциацията прогнозираха, че след приемането на законопроекта в България ще се появи вейп туризъм в посока Румъния, Гърция и други свободни пазари наоколо. Осен това, според тях, вероятно ще бъде отворен и контрабанден канал.
Васил Тодоров от Българската търговско-промишлена палата изрази резерви относно планираната пълна забрана, тъй като става въпрос за легален продукт. Нашето предложение е, ако говорим за пълни забрани, първо да реализираме пълната забрана на пушенето в закрити помещения и заведения, посочи Тодоров и прогнозира, че забраната ще доведе до повишаване на сивия сектор и нелегалната търговия и по-скоро няма да бъдат постигнати целите на законопроекта по отношение на малолетните и непълнолетните, подкрепяни от Палатата.
/ЕС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text