site.btaПроектът "Сънрайз" дава възможност на домакинствата сами да си помагат чрез производство на енергия от слънчеви уреди, каза директорът на "Хабитат България"
![Проектът "Сънрайз" дава възможност на домакинствата сами да си помагат чрез производство на енергия от слънчеви уреди, каза директорът на "Хабитат България"](/upload/10669939/20250211_104904.jpg?l=1000)
![Проектът "Сънрайз" дава възможност на домакинствата сами да си помагат чрез производство на енергия от слънчеви уреди, каза директорът на "Хабитат България"](/upload/10669939/20250211_104904.jpg?l=1000&original=)
Проектът "Сънрайз" (Sunrise) дава възможност на домакинствата сами да си помагат чрез производство на енергия от слънчеви уреди, каза директорът на "Хабитат България" Минчо Бенов по време на кръгла маса на тема "Могат ли слънчевите микроинсталации да бъдат достъпно решение за домакинства в енергийна бедност?", която се провежда в София.
Проектът "Сънрайз" за домакинства, произвеждащи енергия за бита от слънцето, се изпълнява от ноември 2022 г. до края на април тази година от консорциум с водеща организация Инициатива за жилищния сектор в Източна Европа (IWO) и партньори от "Хабитат България", Алианс на потребителите в Литва (LCA), "Хабитат за човечеството" (Habitat for Humanity International HFHI), Германско дружество за слънчева енергия (DGS) и "Хабитат Македония".
В България проектът финансира инсталирането на 12 демонстрационни балконски фотоволтаици - по 6 в Общините Дупница и Ботевград. Стимулира се въвеждането на инструменти за подпомагане и насърчаване на домакинствата в инсталирането на Plug-in PV, включително нетно отчитане на произведената и потребена енергия на годишна база.
Ползите от монтирането на слънчевите уреди са намалени въглеродни емисии, ползи за околната среда и сигурност за домакинствата и обществото като цяло, по-евтини сметки за енергия, енергийна автономност.
Минчо Бенов обясни, че в последните години усилията на "Хабитат България" са свързани с енергията основно заради енергийната бедност.
Той добави, че организацията има и проекти относно жилищната бедност, която се среща в сегрегираните ромски квартали, където хората живеят в крайно лоши условия.
Работим по два активни проекта, които са свързани с тази тема. По първия предоставяме безлихвено финансиране за належащи ремонти, като до момента сме отпуснали над 2 милиона лева под формата на малки заеми, обясни той. По думите му възвръщаемостта на заемите е 97 на сто.
"Хабитат България" подготвя проект, за да тества пилотно нов модел на социално жилищно настаняване в две общини, каза още Бенов. Според него социалните жилища трябва да са средство, което осигурява достъпа до нормално жилище на различни категории семейства, не само на най-социално слабите.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text