site.btaСъществува сериозен риск от влошаване на бюджетния дефицит на Япония, предупреди МВФ
Международният валутен фонд (МВФ) съобщи днес за "значителен риск" от допълнително разширяване на бюджетния дефицит на Япония, вследствие на правителствените мерки за стимулиране на икономиката, предаде Франс прес.
"Съществува значителен риск дефицитът да се разшири допълнително, предвид политическите искания, с които трябва да се справи правителството на малцинството" на премиера Шигеру Ишиба, посочи фондът в редовния си преглед на икономиката на Япония.
"Това трябва да се избягва, защото фискалното пространство (възможността на правителството да предприема полезни ходове) в бюджета на страната остава ограничено", за да се може да се реагира на евентуални икономически сътресения, отчита базираната във Вашингтон институция.
Правителството на Шигеру Ишиба прие в средата на декември мащабен план в размер на 136 милиарда евро за повишаването на покупателната способност на японците в условията на инфлация, пакети за подкрепа на домакинствата с ниски доходи, субсидии за гориво, намаляване на облагаемия доход и др.
Тези мерки ще доведат до бюджетен дефицит от 2,2 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) през финансовите 2025 и 2026 г. спрямо 2,1 на сто през 2024 г., прогнозира МВФ.
Очаква се също държавният дълг на Япония да намалее слабо тази година - до 232,7 на сто от БВП.
Въпреки това "структурата на публичните разходи трябва да бъде по-благоприятна за растежа чрез премахване на субсидии, като например тези за енергията, и същевременно се запазят качествените публични инвестиции (които да доведат до растеж)", пише в доклада.
За да не се разшири дефицитът, "всяка експанзивна мярка", насочена към стимулиране на икономиката, "трябва да бъде компенсирана от по-високи приходи или от съкращаване на други разходи в бюджета", за да се запази възможността бюджетът да разполага с "фискално пространство", препоръчва МВФ.
В доклада на институцията се посочват и постоянни рискове за растежа на японската икономика, като нарастващата "геоикономическа фрагментация" и търговски войни, нестабилност на цените на енергията и храните, слабост на вътрешното потребление и др.
Също така японските домакинства са намалили разходите си с 1,1 на сто през 2024 г. на годишна база, показват правителствени данни, публикувани днес.
МВФ посочва и опасността от т.нар. зомби компании (компании, които генерират приходи, обслужващи текущите им разходи, но не могат да обслужват задълженията си - бел. ред.). Много често тези компаниите имат много високи кредитни задължения, а поради факта, че често не са доходоносни, те са изправени пред циклични рискове, благодарение главно на минималните лихви, поддържани от "Банк ъв Джапан" (Bank of Japan). Въпреки това, централната банка "Банк ъв Джапан" започна да повишава лихвените си проценти от миналата година, с риск да наруши този несигурен баланс.
"Изключително ниските лихвени проценти в Япония може да са позволили на компаниите с ниска производителност да оцелеят по-дълго, отколкото биха имали възможност, забавяйки необходимото икономическо преструктуриране", пише МВФ в своя доклад.
"Реформите, насочени към подобряване на трудовата мобилност между фирмите, биха помогнали за подобряване на ефективността на разпределението на ресурсите, както и за повишаване на производителността", обобщават експертите на МВФ.
/ИЦ/
news.modal.header
news.modal.text