site.btaБРАИТ смята, че правителството обрича икономиката на ретроградност, след като не призна асоциацията за представителна на национално ниво
Българската работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ) обвини правителството в позиция, изпратена до медиите, че обрича българската икономика на ретроградност, необратимо изоставане от световните тенденции и нулева конкурентоспособност, след като не я призна за представителна организация на работодателите на национално равнище.
БТА припомня, че на 29 януари Министерският съвет отказа да признае БРАИТ за национално представителна работодателска организация с аргумента, че не отговаря на всички критерии, регламентирани в Кодекса на труда и не я включи в състава на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).
БРАИТ обединява най-напредничавите сектори на българската икономика, сред които автомобилната и софтуерната индустрия, IT и ICT, биотехнологии, изкуствен интелект, блокчейн, финтех, агритех, възобновяема енергетика, електронната търговия и друи, които са специален фокус на всички държави-лидери и движат световната икономика напред, посочват от организацията.
Според БРАИТ решението на правителството не кореспондира с реалностите в света и е резултат от спорна процедура по избор на членовете на НСТС от страна на Комисията за установяване наличието на критериите за представителност към Министерството на труда и социалната политика (МТСП).
В последните няколко години България крепи крехък икономически растеж благодарение на високотехнологичните индустрии, които все още запазват двуцифрен ръст. Това са индустриите, които привличат младите хора в България, които са извор на позитивни новини за страната в световен мащаб и които добавят стойност в икономиката и обществения живот. На този фон цялата политическа класа в страната страда от липса на информираност и познание за ключови процеси, свързани с дигитални технологии, изкуствен интелект, киберсигурност, стратегическа ИКТ инфраструктура, които ще определят световната икономика за години напред, посочват от БРАИТ.
В становището на организацията е посочено, че решението на правителството да не я допусне в новия състав на НСТС е умишлен отказ на държавата да развива икономика от нов тип, да повишава производителността и конкурентоспособността си.
"Очевидно желанието е НСТС да продължи да бъде форум, лишен от каквато и да е визия за развитието на страната, който ще функционира като трибуна на съглашателство и гумен печат на конюнктурни решения. Резултатите от това безотговорно поведение на управляващите вече са налице: страната ни е в сивия списък на държавите, наблюдавани за пране на пари, последни сме по дигитализация в Европейския съюз, има видимо отсъствие на инвестиции, непривлекателна и непредвидима среда за правене на бизнес, неефективна и раздута публична администрация, ниско ниво на услугите, неадекватно образование, толериране на корупцията и липса на върховенство на закона, нестабилни публични финанси и не на последно място, очевидно отстъпление от евроатлантическия цивилизационен избор на българите", пише в съобщението.
В него се посочва още, че БРАИТ изпълнява всички формални изисквания за членство в НСТС. Надлежно доказано от справка на Националния осигурителен институт бе, че БРАИТ кандидатства за НСТС със 106 746 наети работници и служители, както и с 2913 членове и работодателски организации. На този фон в една напълно непрозрачна и недемократична процедура и без никакви мотиви и обяснения Комисията за установяване наличието на критериите за представителност констатира финално, че БРАИТ има 1127 членове и общо 70 140 работници и служители. Към днешна дата Управителният съвет на БРАИТ не е информиран за мотивите за решението на МС, но за нас е очевидно, че процедурата по избор на НСТС е порочна, а правилата - толкова подлежащи на тълкуване - че да са удобни за манипулиране във всякакви посоки. Намираме, че решението на правителството е сериозно ощетяващо бъдещите поколения на България и ще реагираме на него с всички средства, които законът ни позволява, пише в съобщението на организацията.
За БРАИТ
Българска работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ) е учредена на 5 февруари 2020 г. в София като приемник на Асоциация на бизнес клъстерите. БРАИТ си поставя за цел да способства за развитието и укрепването на членовете си като организации на индустриални сектори с висока добавена стойност, свързани с иновативни технологии в различни сектори.
В състава на управителния съвет на БРАИТ към момента влизат организации, които са представители на едни от най-значимите индустрии в България: Асоциация за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST), Българска асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), Българска асоциация по информационни технологии (БАИТ), Институт за агростратегии и иновации, Клъстер "Мехатроника и автоматизация", Фондация "Клъстер информационни и комуникационни технологии", Клъстер Възобновяеми енергийни източници, Клъстер "Тракия икономическа зона", Клъстер "Изкуствен интелект България" и Българската предприемаческа асоциация (БЕСКО).
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text