site.btaТърсенето на злато в Китай расте с около 14 на сто през първото тримесечие във връзка с отбелязването на новата година
Потреблението на злато в Китай през първото тримесечие на годината обикновено нараства с около 14 на сто в сравнение с предходното тримесечие, сочи анализ на компанията за търговия с ценни метали "Тавекс" (Tavex). Причината е, че по време на 15-дневния празник за Нова година, която се отбелязва на 29 януари, китайците традиционно си подаряват злато, за да си пожелаят благополучие, богатство и здраве.
"Китай е най-големият пазар на злато в света. Търсенето на злато в Страната на червения дракон представлява 28 на сто от световното годишно търсене на злато. За страна, в която живее около 17 процента от световното население, китайският апетит за злато е очевиден. Освен търсенето, Китай е отговорен за производството на над 10 на сто от световното злато", обяснява Макс Баклаян, изпълнителен директор на "Тавекс", цитиран в съобщението на компанията.
Около 70 процента от цялото търсене на злато в Китай се дължи на бижутерийната индустрия. С годишен обем от 600 тона златни бижута, търгувани в страната, Китай изпреварва дори Индия в тази категория. Останалите 30 на сто от търсенето са физически монети и кюлчета. Тези инвестиционни продукти се оказаха най-жизнеспособните активи за обикновените китайци, особено в несигурната икономическа и политическа среда, е посочено в съобщението.
Китайската централна банка е и в основата на продължаваща тенденция за диверсификация на основните резерви - намаляване на дела на държавни ценни книжа и замяната им със злато. Наличностите от скъпоценния метал в трезорите на банката достигнаха 2,280 тона през декември 2024 г., т.е. 44 тона увеличение за една година, отбелязват от "Тавекс".
За да отдадат дължимото на величието на бившата Китайска империя, понастоящем втората по големина икономическа сила в света, различни монетни дворове и рафинерии по света са съчетали китайската култура и богатството на страната в серии от специални монети и кюлчета. Така се появиха лунните продукти. Това са монети и кюлчета, произвеждани от международно признати институции като Монетния двор на Пърт в Австралия или рафинериите PAMP и Argor-Heraeus в Швейцария. На лицевата страна на продуктите е гравирано уникално за всеки производител изображение на символа, под чието покровителство ще се падне Новата година според китайския календар. За 2025 г. това е символът на змията.
2025 - Годината на Дървената змия - лунни монети
Най-популярните продукти от лунната серия са тези, произведени от Монетния двор на Пърт в Австралия. Монетите "Година на Дървената змия" са изработени от чисто 24-каратово злато и са с тегло от 1/10 тройунция (3,11 грама) до една тройунция (31,1 грама). На обратната страна на монетите е изобразена змия, вплетена в ствола на бамбук. На лицевата страна на монетата е изобразен Негово Величество крал Чарлз III заедно с номиналната стойност на монетата, която е 100 австралийски долара за монетата от една унция. Тези монети се произвеждат в ограничен брой. Монетите от една унция са ограничени до 30 000 броя за цялата година, посочват от "Тавекс".
Като се има предвид, че те са изработени само тази година, шансовете за намиране на същите монети на вторичния пазар ще намаляват всяка година. Това ограничение на броя на лунните продукти означава, че освен стойността на съдържащото се в тях злато, те имат и нумизматична стойност и се превръщат в колекционерски предмети.
"Също така по тази причина лунните продукти ще се намират за продажба на по-високи ценови маржове, за разлика от златните монети и кюлчета от същата тегловна категория. Например лунната монета "Годината на змията 2025" с номинал една унция се продава на цена с 20 на сто по-висока от международната цена на златото. За сравнение, австралийската златна монета "Кенгуру Австралия“, произведена от същия монетен двор, се продава за 6,5 на сто над пазарната цена на златото", допълва Макс Баклаян, цитиран в съобщението.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text