site.btaСтраните от Югоизточна Европа трябва да бъдат компенсирани от ЕК заради свръхвисоките цени на електроенергия в региона, смята председателят на АИКБ
Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и евродепутатът и президент на Европейския енергиен форум Цветелина Пенкова обсъдиха възможностите за устойчиви решения на предизвикателствата пред българската индустрия, свързани с високите цени на електроенергията, съобщиха от АИКБ.
"Според европейския бизнес, разходите за производство на електроенергия в ЕС ще бъдат поне с 50 на сто по-високи от тези в САЩ и Китай до 2050 г. Това прави европейските компании неконкурентоспособни спрямо американските и китайските предприятия и трябва да е изключително силна сигнална лампа за целия ЕС. Нуждаем се от спешни мерки на европейско ниво – общоевропейски компенсаторен механизъм, допълнителни компенсации за страните от Югоизточна Европа, както и исканото от Европейската народна партия отлагане на смазващите индустрията регулации от пакета по Зелената сделка за ненужно нефинансово отчитане", заяви председателят на Управителния съвет на АИКБ Васил Велев в началото на разговора.
По време на дискусията бяха обсъдени текущите проблеми, предизвикани от неконкурентните цени на електроенергията за небитовите потребители у нас, както и необходимостта от постоянно действащ механизъм за компенсиране на потребителите.
За АИКБ е от критичната важност националният механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени на електроенергията да бъде вкаран в постоянен закон, който да се активира и дезактивира автоматично при започване или спиране на кризи с цените. Само така компаниите ще имат сигурност да инвестират в България. Асоциацията счита, че подобен механизъм може да е с долен праг 60 лв. за мегават час (под който вноски във Фонд "Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕС) правят потребителите, а компенсации получават производителите на електрическа енергия) и горен – 180 лв. за мегават час (над който вноски във ФСЕС правят производителите при съответни прагове по видове генерации, а компенсации получават потребителите на електрическа енергия).
"Вярвам, че незабавното продължаване на компенсациите за небитовите потребители е от решаващо значение. Това е първата стъпка за осигуряване на стабилност за бизнеса и запазване на конкурентоспособността на нашата икономика. Трябва да създадем и постоянно действащ механизъм за компенсации, който автоматично да се активира в условия на бъдещи кризи, за да можем адекватно да реагираме на динамичните промени в енергийните пазари. Необходимо е също така да разгледаме както национални решения, включително инвестиции в модернизиране на енергийната инфраструктура и усилена подкрепа за ядрената енергетика, която е важен източник на енергийна сигурност, така и европейски инструменти, които могат да допринесат за устойчиви решения. Отсега нататък всички подходи трябва да бъдат както проактивни, така и синхронизирани с европейските ни партньори, за да създадем енергийна стабилност и сигурност. Ангажирам се активно да продължа да поставям тези проблеми пред националните и европейските институции, с настояване за конкретни и спешни действия в подкрепа на българския бизнес и икономика. Убедена съм, че само чрез солидарност, стратегическо планиране и прилагане на устойчиви политики можем да преодолеем сегашните предизвикателства и да гарантираме дългосрочна стабилност и развитие", заяви Цветелина Пенкова.
По думите на Васил Велев страните от Югоизточна Европа трябва да бъдат компенсирани от ЕК заради свръхвисоките цени на електроенергия в региона, тъй като те понасят всички негативни последствия от несъвършенствата при ценообразуването на европейския електроенергиен пазар, липсата на достатъчна свързаност със Западна и Северна Европа и осигуряват сами енергийната сигурност и дефицит на електроенергия за Украйна и Молдова. Той допълни, че АИКБ ще адресира проблема до българския еврокомисар Екатерина Захариева, Европейския парламент, Европейския икономически и социален комитет, Европейския комитет на регионите, Европейския енергиен форум, SGI Europe, Международната конфедерация на синдикатите, както и Министерство на енергетиката на България.
По време на срещата бяха обсъдени и поетите ангажименти на България в рамките на Европейската зелена сделка и тяхното отрицателно влияние върху конкурентоспособността на българските предприятия. Участниците се обединиха около мнението, че са необходими спешни мерки за рекалибриране на Зелената сделка и за компенсиране на щетите, нанесени на българските предприятия при забраната за достъп до традиционни енергоносители и пазари. Най-бедната в ЕС държава - България плаща тежка цена при отстояването на позициите на Обединена Европа и подкрепата за реалния сектор в нея е от ключово значение за нейната икономика. АИКБ ще поиска и свикване на Националния икономически съвет за обсъждане на приоритетните за България сектори в европейската стратегия за чиста индустрия, както и българските предложения към плана за дерегулация на бизнеса в ЕС.
АИКБ ще продължи да работи активно за защита на интересите на бизнеса и за намиране на устойчиви решения в контекста на наслагващите се кризи, посочват от организацията.
Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) приветства приетата вчера от Министерския съвет програма за компенсиране на разходите на небитовите крайни клиенти на електрическа енергия за първото тримесечие на 2025 г. и остава ангажирана с разработването, заедно с изпълнителната власт, на постоянно действащ механизъм при кризисни ситуации с цените на електроенергията. Целта е този механизъм да гарантира предвидимост, устойчивост и конкурентоспособност в средносрочен план на цените на електроенергията, като по този начин насърчи инвестициите в българската индустрия. Това се казва в прессъобщение на АОБР, разпространено вчера от ротационния й председател - Асоциацията на индустриалния капитал в България.
/ИЦ/
news.modal.header
news.modal.text