site.btaДа приемем Тръмп като шанс да погледнем напред, призова главният изпълнителен директор на австрийския концерн О Ем Ви Алфред Щерн
За първи път от над 60 години Европа няма договори за доставка на руски газ и алтернативните източници на газови доставки придобиват важност. Европа същевременно изпада в много по-голяма зависимост от доставките на втечнен природен газ. В един от указите, които подписа в понеделник, президентът на САЩ Доналд Тръмп отново отмени ограниченията за терминали за втечнен природен газ, което означава, че в по-дългосрочен план ще бъдат налични по-големи количества газ. Това ще има благоприятно въздействие върху Европа, посочи главният изпълнителен директор на концерна О Ем Ви (OMV) Алфред Щерн в интервю за австрийското издание "Стандард".
Щерн призова за инвестиции в иновации, които да засилят ефективността в енергийния сектор и да направят енергията по-достъпна и екологична.
"Енергията е жизнената сила на икономиката, на промишлеността и на обществото. Просперитетът ни зависи от нея (...) 80 процента от световната енергия е от изкопаеми горива" и е невъзможно да се замени за една нощ, отбелязва ръководителят на О Ем Ви на световния икономически форум в Давос.
По думите му 50 процента от инвестициите във възобновяема електроенергия се правят в Китай. "Ако Китай продължи да се развива както сега, то до 2030 година там ще се произвежда толкова електроенергия от възобновяеми източници, колкото днес потребяват целите САЩ. Това ще промени енергийния пейзаж. Нуждаем се от иновационни проекти. Това не е събитие за добротворци: най-важната ключова фигура в устойчивото развитие все още е паричният поток", казва Щерн.
"През последните три години потреблението на природен газ в Европа спадна изключително много. Това отчасти се дължи на повишаването на ефективността, но голяма част от намалението се дължи на по-ниската промишлена дейност или дори на закриването на предприятия. В Европа трябва да гледаме на избора на Тръмп като на възможност, като на причина отново да погледнем към бъдещето. През последните десет години резултатите на Европа по отношение на растежа, повишаването на производителността и иновациите бяха недостатъчни. Трябва да наваксаме изоставането си и отново да станем конкурентоспособни за инвестиции, като продължим да намаляваме цените на енергията чрез увеличаване на предлагането и наличностите - и като намалим бюрокрацията", подчертава той.
По думите му отказът от руския петрол е минал сравнително гладко, тъй като процесът е бил дълъг.
"Осигурихме достъп до нови източници на газ, осигурихме допълнителен капацитет на тръбопроводите и по този начин успяхме да снабдяваме всички клиенти без прекъсване. Днес разполагаме с най-доброто газово портфолио, което някога сме имали. Защо? Вече не сме зависими от един-единствен доставчик. Отваряме нова глава и гледаме към бъдещето", посочва шефът на австрийския енергиен концерн.
"Цената на газа все още е с една трета до една четвърт от тази, която беше през 2022 г., но все пак е по-висока, отколкото преди руската атака срещу Украйна. Това предизвиква значителни затруднения в икономиката, в промишлеността, но разбира се и в обществото. Цените на енергията и на газа трябва да продължат да се понижават. Това може да бъде постигнато само чрез увеличаване на предлагането. Ето защо не можем да си позволим да изключим наличните източници", заявява той.
В интервюто Щерн се спира и на последиците от присъединяването на Румъния към Шенген за работата на О Ем Ви.
"Румънското ни дъщерно дружество "O Ем Ви Петром" (OMV Petrom) управлява най-големия проект за разработване на находища на природен газ в ЕС. Това може да допринесе за сигурността на доставките в цяла Европа. Ситуацията по отношение на шенгенския въпрос със сигурност не ни е помогнала там от гледна точка на бизнеса. В това отношение се радвам, че сега навлизаме в по-спокойни води", казва той.
По думите му се очаква от 2027 г. Румъния да може да изнася газ, като дотогава ще покрива собствените си нужди. "Логично е съседните държави да бъдат снабдявани първи", отбелязва бизнесменът. Той очертава плановете за газопровод, който да свързва България, Румъния, Унгария и Австрия, макар, по думите му, все още участъкът между Австрия и Унгария може да се транспортира само в една посока: от Австрия към Унгария.
"Това е проект, който съществува от много години. Както вече споменахме, не можем да изключим нито един източник на газ", посочва Щерн.
/ЕС, ИЦ/
news.modal.header
news.modal.text