site.btaОколо 10 процента от служителите ни са хора в неравностойно положение, каза за БТА собственикът на първото социално предприятие в Ловешко
Да управляваш социално предприятие е титла, защото се постига с резултати и инвестиции. Това каза в интервю за БТА собственикът и управител на ловешката мебелна фирма "Велга" ООД Лазарин Дочев. От две години "Велга" е регистрирана като социално предприятие със сертификат "А1+". То е първото в Ловешка област, като вече има и други социални предприятия. Във "Велга" работят 90 човека, като десетина от тях са хора в неравностойно положение. Повечето са трудоустроени по здравословни причини – с диабет, сърдечни заболявания, след операции. Те участват в различни дейности във фирмата, като са осигурени подходящи условия за труд.
"Постигането на тази титла е много добра идея на Министерството на труда и социалната политика. Това дава голяма надежда на всички, които са социално неравностойни, да могат да си намерят работа и да се почувстват като всички останали. Създаването на социалното предприятие е именно това – да се инвестира в дейности, които да могат да допринесат всички в неравностойно положение, които пожелаят да работят при нас, да упражнят правото си на труд, да влязат в производството и да са част от колектива. За мен това е постигнато и затова имаме тази титла "социално предприятие", посочи Дочев.
Най-голямо предимство на фирмата като социално предприятие е голямото уважение от страна на бизнес партньорите в чужбина, но в България, според Дончев, все още не се зачита много. Друга привилегия е при участието в обществени поръчки, но от това "Велга" все още не се е възползвала.
"Аз като работодател, управител и собственик много държа фирмата да води правилна социална политика, т. е. да се даде на хората възможност да упражняват труда си, без да са лишени от нещо. Тук е забранено някой да се кара с някого и да се говори на висок тон. Когато се появят такива проблеми между работници и служители, винаги взимам отношение. Не искам да се създава негативна обстановка, а всички да работят спокойно и без напрежение – това е най-важното за мен", каза още Лазарин Дочев.
Социалните придобивки за служителите и работниците също са част от политиката на предприятието – безплатна храна, облекло, купони за храна – всичко, което допринася за подобрение на условията на труд, се старая да го има. Затова стигнах до социалното предприятие, посочи управителят.
Той разказа, че фирмата е семейна. Създадена е 1989 г. за производство на мебели и търговия с тях и е една от първите в града. "Бяхме трима братя. За съжаление, вече съм сам, но на моите братя наследниците работят тук. Семейна фирма сме, всеки от рода допринася, което е много добре и аз се гордея с това. В началото сме започнали с много малко - с по 500 лева лични средства, за да започнем да работим", добави Дочев.
Тримата братя - Веселин, Лазарин и Гавраил Дочеви, подтикнати от възможностите, които предоставя някогашното Постановление №35/1987 г. за колективната и лична трудова дейност на гражданите за допълнително производство на стоки и услуги, изграждат малка работилница. "Всичко това е създадено постепенно с много труд, спестяване и разширяване, за да стигнем до там, че вече имаме 90 души работници. Работим за износ на много държави, включително Австралия, стигаме и до Канада. Работили сме и за САЩ. В момента голяма дестинация ни е английският пазар, за където произвеждаме артикули за хора в неравностойно положение", обясни Лазарин Дочев и добави, че производството на "Велга" е над 90 процента за износ.
"Преодолели сме кризи, девалвация на лева, голямата криза 2008 г., ковид вълната, сега и войната в Украйна. Поскъпването на метала в началото на войната доста ни се отрази. Въпреки това приключихме годината много успешно. Оборотът ни надхвърля 10 милиона лева", каза собственикът на мебелната фирма.
По думите му тайната на хубава мебел е качеството и комфорта, които се постигат с много труд. Изискваният на клиентите се променят. Ако преди са търсили дивани с функция за спане, то сега не е така. "Работим с по-скъп сегмент и започнаха да се търсят по-луксозни неща. Нискобюджетният клиент го няма при нас", коментира Дочев и добави, че пътят на успеха е постоянство, но и добро отношение към клиентите.
"Човек трябва да си обича клиентите, не само да ги уважава", категоричен е управителят на "Велга".
Той каза още, че продължават да работят за подобряване на работната среда. До момента са реализирали 12 европроекта. Последният е на стойност 400 000 лева, финансиран по Програма "Развитие на човешките ресурси". Част от дейностите по проекта са свързани със социалната и здравословна атмосфера във фирмата, а други - с подобряване на условията на труд чрез нови модернизирани колективни и лични предпазни средства.
"При нас ще се получи нова система за филтриране и за обезпрашаване на дърводелния и на металния цех и допълнително климатизиране на цялата фабрика", обясни Дочев.
Той се надява след края на проекта фирмата да премине в по-горен етап на развитие и да стане и зелено предприятие, освен социално.
Нараства броят на социални предприятия, като от Северозападния икономически район през 2024 г. шест са новорегистрираните, сочат данните на Регионалния център за социална икономика – Ловеч. С тях социалните предприятия от района са вече десет, а в процес на регистрация са още две. Първите регистрирани социални предприятия от Северозападния икономически район са "Велга" ООД – Ловеч, и "Балкански център "Дипломат" ООД – Луковит.
Досега в регистъра на социалните предприятия в страната са вписани малко повече от 130 компании. С по-високата клас "А+" са само осем, като две от тях са от Северозападния район – "Велга" и "Клиъруеар".
/ИЦ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text