site.btaИталианската инфлация остава без промяна през декември, а търговският излишък през ноември расте
Италианската инфлация е останала без промяна в края на годината в съответствие с предварителните прогнози, сочат данните на Националния статистически институт "Истат" (Istat), публикувани днес и цитирани от ДПА.
Други официални данни сочат, че търговският излишък е нараснал незначително през ноември спрямо предходната година, тъй като вносът се е понижил с по-бърз темп от износа. Потребителските цени през декември са останали на ноемврийското си равнище от 1,3 на сто, което съответства на предварителните данни, публикувани на 7 януари.
Цените на непреработените хранителни стоки са се повишили с 3,8 на сто на годишна основа през декември, което е доста над увеличението с 2,3 на сто преди месец. За сметка на това разходите за услуги, свързани със свободното време, включително поправки и лични грижи, са поевтинели с 3,1 на сто спрямо 3,7 на сто през ноември.
Данните сочат, че годишният растеж на цените при регулираните енергийни стоки, се е ускорил до 12,7 на сто спрямо 7,4 на сто през предходния месец. Спадът при нерегулираните енергийни продукти се е свил до 4,2 на сто спрямо 6,6 на сто.
На месечна основа потребителските цени са нараснали с 0,1 на сто през декември, което отговаря на очакванията. През 2024 г. средният годишен темп на промяна на потребителските цени е бил 1 на сто спрямо 5,7 на сто през 2023 г.
Инфлацията, базирана на хармонизирания индекс на потребителските цени, е намаляла незначително до 1,4 на сто през декември спрямо 1,5 на сто през предходния месец. На месечна основа хармонизираният индекс на потребителските цени се е увеличил с 0,1 на сто, като няма промяна в данните спрямо предходната оценка.
Търговският излишък се е увеличил до 4,22 милиарда евро през ноември спрямо 4,05 милиарда евро през съответния месец на миналата година. Износът се е понижил с 2,7 на сто на годишна основа през ноември, а вносът е намалял с 3,2 на сто. Най-голямото понижение се наблюдава при моторните превозни средства.
Спадът в износа, който се определя от рязкото свиване на продажбите на пазарите на ЕС, включва не само основните търговски партньори от ЕС, но също и САЩ, и Китай, според статистическите данни.
На сезонно коригирана база износът е нараснал с 1,4 на сто през месеца, а вносът се е повишил с едва 0,4 на сто. В резултат на това търговският излишък се е увеличил до 3,85 милиарда евро от 3,29 милиарда евро.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text