site.btaРаботодатели и синдикати отлагат насрочения за 15 януари протест във връзка с компенсациите за високите цени на електроенергията, но остават в готовност
Работодатели и синдикати отлагат насрочения за 15 януари протест във връзка с компенсациите за високите цени на електроенергията. Това обяви Васил Велев, председател на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), която председателства през 2025 година Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР). В пресконференцията участваха още Добри Митрев, председател на Българската стопанска камара; Васил Тодоров, заместник-председател на УС на Българска търговско-промишлена палата; Тодор Капитанов, вицепрезидентът на КНСБ и Марио Нинов, председателят на Националния стачен комитет на Конфедерацията на труда "Подкрепа". Общата протестната готовност на социалните партньори за 15 януари беше заявена на пресконференция на 9 януари (четвъртък).
"Кодът от "Червено", прескачаме "Оранжево", отива в "Жълто". Защо не е в "Зелено"? Защото, първо, програмата още не е факт, въпреки че имаме уверение, че това ще се случи и второ, защото няма трайно уреждане на проблема, така че да не се стига до такива инфарктни ситуации", посочи Велев на пресконференцията на социалните партньори в Националния пресклуб на БТА. Под трайно уреждане на проблема социалните партньори разбират законово уреден и постоянно действащ механизъм за компенсиране, който да се задейства автоматично в кризисни моменти.
На пресконференцията бе разпространена и съгласуваната между четирите работодателски организации (АИКБ, Българска стопанска камара, Българска търговско-промишлена палата, Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България - бел. авт.) и двата синдиката ("Подкрепа" и КНСБ - бел. авт.) позиция, в която партньорите заявяват следното: "Като отчитаме конструктивните разговори с парламентарно представените политически партии и разбирането за драматичното положение на българската индустрия, което заплашва да потопи националната икономика, ние, социалните партньори на Република България, в очакване на формирането на редовно правителство, отлагаме обявения на 15 януари 2025 г. национален протест, оставаме в протестна готовност".
Социалните партньори са провели разговори с представителите на почти всички парламентарно представени политически групи, без тези на "Възраждане" и на "МЕЧ".
"Тези парламентарни групи обединяват 193 народни представители. Ето защо вярваме, че утре бюджетната комисия ще подкрепи на второ четене Закона за събирането на приходи, извършването на разходи до приемане на бюджет за 2025 г. и съответно в него ще има разписано продължаване на действието на параграф 3 от Закона за държавния бюджет за 2024 година", обяви Васил Велев.
Относно въпроса за намирането на трайно решение на проблема, председателят на АИКБ каза, че има постигната договореност с парламентарните групи и с Министерството на енергетиката темата да се уреди с промени в Закона за енергетиката.
Васил Велев призова членовете на бизнес организациите да не увеличават цените на произвежданите стоки и услуги и да не спират работа поради свръхвисоки цени на електроенергията, поради договорения праг от 180 лева, каквато програма партньорите очакват правителството да приеме до дни и със срок на действие от 1 януари 2025 година.
БТА припомня, че компенсациите за бизнеса за високите цени на тока бяха въведени през 2021 г. като мярка за защита на дейността му. Първоначално те се определяха по месеци, но от 2022 г. насам като "таван", над който държавата покриваше разхода чрез Фонд "Сигурност на електроенергийната система". Този праг беше определен първоначално на 250 лв. на мегаватчас (МВтч), после стана 200 лв./МВтч от 2023 г., а от юли миналата година до края на декември - 180 лв./МВтч.
Работодателските организации настояват прагът за компенсация от 180 лева на мегаватчас да бъде запазен за всички небитови потребители, в т. ч. детски градини, училища, болници, храмове, музеи и др. По данни на АИКБ общият брой на небитовите потребители надхвърля 600 000.
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов съобщи през миналата седмица, че наред с проекта за компенсациите за декември 2024 година от министерството са изготвили и проект за удължаване на програмата през първото тримесечие на 2025 г. Но и двата проекта са обвързани с работата на депутатите в 51-ото Народно събрание и кога те ще гласуват окончателно удължителен закон за бюджета до края на март т.г. Проектът, който е предложен за гласуване на Министерския съвет, предвижда, че в случай на недостиг на средства във Фонд "Сигурност на електроенергийната система" (програмата за компенсиране на бизнеса от високите цени на електроенергията се финансира със средства от Фонд "Сигурност на електроенергийната система" - бел. авт.) се предвижда държавният бюджет да покрие дефицита във фонда.
Изплатените компенсации на бизнеса (без предвижданата актуализация на програмата за декември - бел. авт.) по програмата през 2024 година възлизат на 543,349 млн. лева.
/ЕС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text