site.btaЕнергийният министър Владимир Малинов и директорът за България в ЕБВР Мануела Несъл са подписали допълнително споразумение за техническа помощ
Допълнително споразумение за предоставяне на техническа помощ беше подписано днес от служебния енергиен министър Владимир Малинов и директора за България в Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) Мануела Несъл на среща между двамата в сградата на Министерството на енергетиката (МЕ). Става дума за оказване на техническа помощ по линия на инвестицията за национална инфраструктура за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници "РЕСТОР" (RESTORE), финансирана по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), съобщиха от пресцентъра на МЕ.
Споразумението за техническа помощ между МЕ и ЕБВР беше подписано на 30 март 2023 г. поради сложността на дейностите и пилотния характер на инвестицията от НПВУ, припомнят от министерството.
Служебният министър Малинов е заявил на срещата днес, че изграждането на национална инфраструктура за съхранение на електроенергия е допълнителна гаранция за сигурност и устойчивост на електроенергийната система. То ще подкрепи, по думите му, и пълноценно оползотворяване на възобновяемата енергия, в синхрон с целите на България за декарбонизация.
В контекста на цялостното сътрудничество между двете институции Владимир Малинов и Мануела Несъл са обсъдили и възможностите за продължаваща подкрепа, включително и чрез финансиране от страна на банката, на приоритетни проекти в енергийния сектор в България, сред които са инвестиции в инфраструктура за съхранение на енергия, за развитие на преносните мрежи, както и водородни технологии в енергетиката.
Диалогът между МЕ и ЕБВР в контекста на стратегическите приоритети на двете институции в региона ще продължи, са декларирали Малинов и Несъл.
Съгласно одобрените от Министерския съвет на 1 март 2023 година проекти на две споразумения с ЕБВР за предоставяне на услуги за подкрепа при изпълнението на проекти по НПВУ, подписването им следва да подкрепи МЕ за качествената и навременната реализация на инвестициите за изграждане на 1425 мегаватчаса (MWh) ВЕИ мощности с прилежащата инфраструктура за съхранение на електроенергия с капацитет 350 MWh и за закупуване, инсталиране и въвеждане в експлоатация на съоръжения за съхранение на електрическа енергия с общ заряден капацитет от 6000 MWh.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text