site.btaМолдова обяви извънредно положение заради опасността от спиране на руския газ
Молдовският парламент одобри днес въвеждането на извънредно положение за срок от 60 дни заради очакваното спиране на доставките на руски газ в сепаратисткия регион на страната – Приднестровието, предаде Франс прес.
"От 16 декември ще бъде обявено извънредно положение територията на цялата Република Молдова", съобщи в комюнике парламентът, след като мярката беше одобрена от 56 от общо 101 депутати.
Правителството оправда това извънредно положение с "недостига на енергийни ресурси, засегнали пряко и с незабавен ефект сигурността на страната и гражданите", което ще му позволи да реагира бързо в случай на проблем и да избегне "хуманитарна криза".
"Трябва да направим така, че тази зима да е последната, през която Кремъл може да заплаши нашата енергийна сигурност", каза по време на дебатите премиерът Дорин Речан.
"Сложихме край на газовото изнудване на молдовска територия извън Приднестровието и "би трябвало да сложим край и на енергийния шантаж със завършването на електропроводната линия", която в момента се изгражда между Кишинев и съседна Румъния", обеща той.
Гарантирането на енергийна сигурност е приоритет за бившата съветска република с 2,6 милиона жители, която е кандидат за присъединяване към ЕС и в е потънала в дълбока криза след началото на руската офанзива в Украйна.
Молдова, под егидата на проевропейския президент Мая Санду, започна да диверсифицира източниците си на доставки. Тя обаче не може да се откаже към момента от централата в Кучурган, разположена в Приднестровието, която осигурява 70 на сто от електроенергията от руски газ, идващ през Украйна.
Киев обяви намерението си да не подновява договора за доставка на руски газ за Европа, който изтича на 31 декември.
Според Речан това е фалшив проблем, тъй като руският гигант "Газпром" би могъл да използва други маршрути за доставките на газ, за да изпълни договорните си отношения, които изтичат през 2026 г.
"Русия държи жителите на Приднестровието като заложници и ги използва, за да дестабилизира Молдова", заяви той.
Министърът на енергетиката Виктор Парликов, който беше обвинен, че не се справя с кризата, беше освободен миналата седмица.
Кремъл настоява за плащане на дълг от около 700 милиона долара (667 милиона евро), който Кишинев не признава.
Този спор за дълга на руско-молдовската компания "Молдовгаз" датира отпреди началото на войната в Украйна и се дължи на огромното увеличение на цени, наложено от Москва през 2021 г.
/ИЦ/
news.modal.header
news.modal.text