site.btaФондът на фондовете представи финансови инструменти за дигитализация по време на конференция в Пловдив
Финансови инструменти за дигитализация бяха представени по време на конференцията "Европейски цифрови иновационни дни в местното самоуправление" в Пловдив. Те бяха подробно описани от Дочка Василева, ръководител на отдела за информация и финансиране на проекти към Фонда на фондовете (ФнФ). "От финансовите инструменти има полза. Европейската комисия промотира използването на финансови инструменти и все по-често ще чувате за тях и техните възможности", каза Василева.
Тя представи видовете финансови инструменти, основните сектори, в които те се използват, както и ползите от тях. "Ние вземаме публичен ресурс от програмите по споделено управление и с този публичен ресурс привличаме частно финансиране. Създаваме фондове за дялови инвестиции и за рисков капитал, с които финансираме стартъпи в различни етапи на развитие. Имаме кредитни инструменти, с които даваме ресурс на банки, които дават кредити. Имаме и гаранционни инструменти пак основно насочени към банковия сектор, тоест ние гарантираме заемите на банките и те ни дават по-изгодни условия", обясни Дочка Василева.
Тя посочи, че от гледна точка на секторите, които се финансират от Фонда, вече има подписани споразумения по различни програми. "Това са иновации и конкурентоспособност, научни изследвания и дигитализация, околна среда, развитие на регионите, развитие на селските райони, морско дело и рибарство и образование. От гледна точка на дигитализацията имаме два инструмента, тук характерното е, че имаме комбинация на финансов инструмент с грант. Те са в ранна фаза на стартъпа, като целта е да се финансират високорискови проекти в сферата на дигитализацията", каза още ръководителят на отдела за информация и финансиране на проекти към ФнФ.
Фондът на фондовете ("Фонд мениджър на финансови инструменти в България" ЕАД) е публично дружество, създадено през юли 2015 г. от правителството, за да структурира и изпълнява финансови инструменти от името на управляващите органи на програмите, съфинансирани от Европейския съюз.
ФнФ управлява и инвестира целеви публични средства от програми на ЕС и национално съфинансиране чрез широк кръг посредници - международни финансови институции, големи български банки, микрофинансиращи дружества, фондове за градско развитие и фондове за рисков капитал. Приходите се реализират от таксите за управление на предоставения ресурс.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text