site.btaБългария подкрепя основните принципи на пакета за реформи и за опростяване на митническите процедури, каза министър Людмила Петкова
България подкрепя основните принципи на пакета за реформи и предложенията за опростяване на митническите процедури, които ще улеснят както работата на търговците и митническите органи, така и потребителите. Това посочи служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова, която участва в редовното заседание на Съвета по икономически и финансови въпроси на ЕС (ЕКОФИН), състояло се днес в Брюксел, информират от Министерството на финансите на страницата си в интернет.
На заседанието Унгарското председателство информира министрите относно напредъка в работата в рамките на Съвета по законодателния пакет за реформа на Митническия съюз.
Министър Петкова заяви, че предизвикателствата, пред които сме изправени, като електронната търговия, изменението на климата и незаконната търговия се нуждаят от глобален отговор, който изисква по-модерни и ефективни митнически процедури. Тя посочи, че създаването на Митнически орган и на Център за митнически данни на ЕС е естествено продължение на развитието на митническото управление на европейско ниво. По този начин митническите администрации на ЕС на практика ще работят като едно цяло.
Финансовите министри обсъдиха и прегледа на Директивата за енергийно данъчно облагане. България приветства постигнатото сближаване на позициите на държавите членки, независимо от трудностите, породени от необходимостта да се намери баланс между различните изходни позиции по отношение на социално-икономическите фактори и географското положение на държавите членки, и необходимостта от предприемане на действия по отношение на климата и насърчаване използването на устойчиви горива, се отбелязва в съобщението.
Министър Петкова благодари на белгийското и унгарското председателства за отразяването на българските коментари относно енергийните продукти и електроенергията, използвани от домакинствата. Тя подчерта, че предвиденият преходен период, базиран на съотношението на брутния вътрешен продукт на глава от населението към средния за Европа, е от ключово значение за България.
Въвеждането на минимална положителна ставка, която ще нараства с годините, ще доведе до драстично увеличение на крайните цени за потребителите. В тази връзка министър Петкова постави въпроса за социалната поносимост на подобна мярка. България изрази готовност да работи конструктивно за решаване на оставащите въпроси с оглед постигане на споразумение по досието, пише още в съобщението.
В рамките на заседанието председателят на Европейската сметна палата представи годишния доклад относно изпълнението на бюджета на ЕС за финансовата 2023 г. Всяка година Европейската сметна палата извършва одит на приходите и разходите на бюджета на ЕС и изразява своето становище относно надеждността на годишните отчети, както и относно съответствието на приходните и разходните операции с приложимите правила и разпоредби.
Съветът направи преглед на прилагането на Механизма за възстановяване и устойчивост и прие решения за изпълнение за одобряване на изменените планове за възстановяване и устойчивост на Швеция, Белгия, Словения и Дания.
Европейските финансови министри обсъдиха и икономическите и финансови ефекти от агресията на Русия срещу Украйна.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text