site.btaОБНОВЕНА BETL ни въвеждаше в заблуда, каза представителят на компанията за Враца Димитър Димитров
Компанията BETL (Blue Electric Тechnology) ни въвеждаше в заблуда, каза представителят й за Враца Димитър Димитров. Той коментира пред БТА ситуацията с китайската компания BETL, регистрирана във Великобритания, която от няколко дни е спряла изплащането на дивиденти. По думите му около 30 000 българи са заблудени и подведени от компанията.
"Преди няколко дни имахме среща на офиса на Балканите с представители от България, Албания, Румъния, Сърбия и други държави. На тази среща ни казаха, че имало много опити за фалшиви профили, които искали да печелят от компанията и че трябва да преведем 99 долара, за да продължим да имаме действащи акаунти, и да продължим сътрудничеството с компанията. Тогава помислих, че нещо не е наред", каза Димитров.
Той добави, че паралелно е била провеждана коледна промоция, в която всеки, инвестирал в дадено ниво, получава дивиденти от по-високо ниво. В тази промоция Димитров е инвестирал 20 000 лева, които загубил. Това са средства на моето семейство и на родителите ми, допълни той.
"Преди тази промоция и преди случката с исканите 99 долара всички бяхме спечелили. Реално парите, които бях инвестирал, ми се върнаха, но отново ги вложих и вече загубих. Постоянно ни облъчваха, че ние сме важни партньори, че не искат да ни губят", добави Димитров. Той каза, че е контактувал с един от дванадесетте мениджъри за Балканите - чужденец, който го напътствал как да се развива и насочвал към обучения на мениджъра за България Калина Николова. "В последните дни му писах нееднократно, че хората си искат парите. От него получавах само готови еднопипни съобщения", допълни Димитров. По думите му има създадена фейсбук група на хората, които се чувстват измамени от компанията и там става ясно в какви размери са загубите.
Искаме да се предприемат нужните мерки от органите в България и компанията да си понесе отговорността, каза Димитров.
Според него компанията е представяла, че работи на принципа на споделената икономика. Бизнес планът е предвиждал разполагане на различни места в градове и села на устройства, съдържащи мобилни батерии, които всеки ще може да вземе и да използва срещу заплащане, за да зареди телефона си при необходимост, а след това да върне на същото или друго място, което му е по-удобно.
Според статия на Института за пазарна икономика (ИПИ), публикувана на сайта на института, има много дефиниции за споделена икономика, но в повечето от тях присъства наличие на актив, чийто собственик не го използва пълноценно или през цялото време. Тя е свързана и с бурното развитие на новите технологии и широкото навлизане в ежедневието на смартфони и апликации за тях.
Собственикът на такъв актив може да го предостави за ползване на друго лице или лица с помощта на различни онлайн платформи и приложения. Активите, които могат да се предоставят за временно ползване по този начин, са изключително разнородни - от различно недвижимо и движимо имущество до собственото свободно време или умения, които може да предоставим за известно време на другите.
Благодарение на новите технологии разходите по традиционните сделки в икономическите отношения за даване под наем или споделена собственост намаляват значително и страните по сделката се свързват лесно.
От ИПИ посочват обаче, че паричните потоци между страните, доходите и печалбата (ако има въвлечени и юридически лица в сделките) трудно се засичат, проверяват и доказват от данъчните власти. А и често самите страни по сделката съзнателно избягват плащането на данъци или просто не съзнават, че дължат такива.
Много често за властите по-големият проблем е как точно да регулират новите споделено-икономически отношения от гледна точка на конкуренцията, защитата на потребителите, безопасността и други, отколкото как да ги облагат с данъци.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text